Będą dodatkowe środki na transformację energetyczną

Będą dodatkowe środki na transformację energetyczną
Unsplash

Posłowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za wprowadzeniem dodatkowych instrumentów określonych w unijnej strategii REPowerEU w tzw. Krajowych Planach Odbudowy. Europarlament podkreśla, że cel to zwiększenie niezależności od rosyjskich paliw kopalnych, przyspieszenie transformacji energetycznej i walka z ubóstwem energetycznym.

Na posiedzeniu plenarnym członkowie Parlamentu Europejskiego potwierdzili porozumienie w zakresie wdrażania środków z pakietu REPowerEU osiągnięte z Radą w grudniu 2022 r., oddając 535 głosów za, przy 63 głosach przeciw i 53 wstrzymujących się.

Zgodnie z tym porozumieniem państwa członkowskie ubiegające się o dodatkowe fundusze w ramach swoich KPO będą musiały przewidzieć środki służące poprawie efektywności energetycznej, produkcji czystej energii i dywersyfikacji dostaw, jak przewidziano w planie REPowerEU.

REKLAMA

Parlament Europejski informuje, że nowe przepisy obejmą środki z mocą wsteczną od 1 lutego 2022 r. z kilkoma wyjątkami. Europosłowie zadbali, aby te środki wspierały inwestycje w walkę z ubóstwem energetycznym gospodarstw domowych, MŚP i mikroprzedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji.

W ramach zawartego porozumienia kraje Unii Europejskiej zostaną zobowiązane do przeznaczenia co najmniej 30% wydatków w ramach REPowerEU na działania mające zaradzić istniejącym deficytom w przesyle, dystrybucji i magazynowaniu energii oraz zwiększyć przepływy transgraniczne.

REKLAMA

Europarlament wprowadził ponadto nowe zasady mające zwiększyć przejrzystość finansowania, które mają zostać uwzględnione w planach odbudowy i zwiększania odporności.

Zasada „nie czyń poważnych szkód” powinna obowiązywać w stosunku do wszystkich elementów REPowerEU, z tymczasowymi odstępstwami w zakresie środków, które mają rozwiązywać najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa energetycznego UE, Wdrożenie tej zasady ma ograniczyć do minimum potencjalne szkody środowiskowe i nie zagrażają realizacji unijnych celów klimatycznych.

Parlament Europejski potwierdził, że z zaproponowanych przez Komisję dodatkowych 20 mld euro dofinansowania 8 mld euro będzie pochodziło z wcześniejszej sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami (ETS), a 12 mld z unijnego Funduszu Innowacji.

PE zapewnił, że dochodów uzyskanych za pośrednictwem ETS nie będzie można inwestować w paliwa kopalne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.