REKLAMA
 
REKLAMA

To globalny lider w zakupach zielonej energii

To globalny lider w zakupach zielonej energii
fot. Bryan Angelo/Unsplash

Amazon zakontraktował dotychczas zakupy energii odnawialnej z instalacji o mocy ponad 20 GW. Na ten wynik składają się także inwestycje w Polsce.

W ubiegłym roku Amazon zwiększył portfel projektów OZE, z których kupuje energię, o dodatkowe 8,3 GW. Przyczyniły się do tego 133 nowe projekty w 11 krajach. W ten sposób koncern ustanowił nowy rekord pod względem ilości energii odnawialnej zakontraktowanej w ciągu roku przez jedną firmę.

Sumaryczna moc w ramach 401 projektów solarnych i wiatrowych, które wytwarzają energię na potrzeby Amazona, znajdujących się w 22 krajach, w tym w Polsce, wynosi już ponad 20 GW.

REKLAMA

Według danych Bloomberg New Energy Finance od 2020 roku Amazon pozostaje największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii z OZE. W 2021 roku osiągnął 85-proc. udział w miksie energetycznym wykorzystywanym przez firmę m.in. do zasilania biur, centrów logistycznych, centrów danych Amazon Web Services (AWS) i sklepów. Koncern zamierza do 2025 roku przejść w 100 proc. na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Projekty w Polsce

W Europie Amazon posiada umowy na zakup energii odnawialnej z 80 projektów solarnych on-site oraz 48 dużych projektów wiatrowych i solarnych. Łącznie jest to 128 projektów, on-site i off-site, o mocy ponad 4,6 GW. Generują one energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 3,5 mln europejskich domów.

W 2022 roku koncern zawarł w Polsce umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Miłkowicach w województwie dolnośląskim. Jest to jedna z największych umów typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) w historii kraju.

Farma PV w Miłkowicach będzie posiadać moc zainstalowaną około 87 MW. Według przewidywań produkować będzie ponad 120 GWh czystej energii rocznie.

– Dzięki inwestycji w farmę fotowoltaiczną w Miłkowicach Amazon wspiera realizację przyjętego przez Polskę celu, jakim jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w polskiej energetyce w najbliższych latach. Ta współpraca pomoże również przyspieszyć dekarbonizację w Polsce, gdzie paliwa kopalne nadal generują 85 proc. energii mówi Anna Papka, menedżerka polityki publicznej Amazonu ds. zrównoważonego rozwoju w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

REKLAMA

W 2021 roku Amazon uruchomił centrum logistyczne w Świebodzinie, którego dach pokrywa 8600 m2 paneli fotowoltaicznych o mocy 1,75 MWp.

Globalna ekspansja

W 2022 roku Amazon ogłosił nowe projekty (poza Polską umową CPPA) w: Australii, Kanadzie, Finlandii, Francji, Niemczech, Japonii, Singapurze, Hiszpanii i USA. Rozpoczął też działalność w obszarze OZE w Brazylii, Indiach i Indonezji.

Wśród 401 projektów OZE, w które jest zaangażowany Amazon, są 164 farmy wiatrowe i słoneczne oraz 237 instalacji solarnych na dachach obiektów firmowych. Docelowo globalne projekty koncernu mają generować po ich pełnym uruchomieniu ponad 56,8 TWh czystej energii rocznie.

Firma przekształca też swoją sieć transportową – elektryfikuje flotę i szuka alternatyw dla paliw kopalnych. Korzysta już z tysięcy elektrycznych pojazdów dostawczych Rivian w ponad 100 miastach i regionach USA i ponad 3 tys. elektrycznych samochodów dostarczających paczki do klientów w Europie.

Amazon przeznaczył 2 mld dolarów na inwestycje w rozwój usług i rozwiązań obniżających emisję dwutlenku węgla w ramach The Climate Pledge Fund. Zainicjował także powstanie nowej koalicji Emissions First, która prowadzi działania na rzecz unowocześnienia standardów rozliczania emisji CO2. Ma to pozwolić na szybsze i tańsze ograniczenie emisji z globalnych sieci energetycznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pani Barbaro, jeśli zakontraktował 20GW to mocy, a jeżeli energii to 20GWh.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA