REKLAMA
 
REKLAMA

Projekt ESP Młoty w toku. Ruszy punkt informacyjny

Projekt ESP Młoty w toku. Ruszy punkt informacyjny
fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna kontynuuje projekt ogromnego magazynu energii, jakim będzie elektrownia szczytowo-pompowa (ESP) Młoty. Wiosną ubiegłego roku przyjęta została specustawa, która ma ułatwić przygotowanie i realizację takich inwestycji. 

Projekt PGE nazwany został Magazyn Zielonej Energii Młoty. W ramach inwestycji ma powstać elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 1050 MW, składająca się z dwóch zbiorników wodnych (dolnego na rzece Bystrzyca i górnego we wsi Spalona). Będą one dodatkowo pełnić funkcję przeciwpowodziową i funkcję utrzymania retencji wód na w regionie.

Spółka w ubiegłym roku informowała o kolejnych etapach jego rozwoju. W lutym 2023 r. ówczesna minister klimatu spotkała się z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej, z którymi rozmawiała o planach budowy elektrowni szczytowo-pompowej. Następne spotkania PGE zorganizowało w lipcu w Młotach oraz w listopadzie w Młotach i Spalonej.

REKLAMA

Teraz PGE informuje o uruchomieniu Lokalnego Punktu Informacyjnego dla Magazynu Zielonej Energii Młoty. Punkt ma ruszyć 5 lutego br. w Bystrzycy Kłodzkiej, w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30. Ma to być miejsce informowania nie tylko o projekcie EPS Młoty, ale też ogólnie o elektrowniach szczytowo-pompowych. Działalność punktu obejmie także warsztaty i zajęcia edukacyjno-informacyjne.

Magazyn Zielonej Energii Młoty jest strategicznym projektem z punktu widzenia  transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego na południowo-zachodnim terenie Polski. Dlatego ważne jest kontynuowanie tej zielonej inwestycji, a otwarcie Lokalnego Punktu Informacyjnego jest spełnieniem oczekiwań mieszkańców i jednym z kluczowych działań w zakresie komunikacji dotyczącej tej inwestycji. Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem, który współpracuje z lokalną społecznością – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE zaznacza, że tworzenie lokalnych punktów informacyjnych to standardowe działanie przy największych inwestycjach w całej Europie. Później są one przekształcane w centra edukacyjne.

Umowa inwestycyjna w sprawie ESP Młoty

W październiku 2023 r. zawarto umowę inwestycyjną dotycząca finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej. Zgodnie z jej zapisami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zostanie udziałowcem spółki celowej PGE Inwest 12, powołanej do realizacji projektu. PGE ma zachować w niej 51 proc. udziałów.

Wcześniej – w kwietniu 2023 r. – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie spółki PGE Inwest 12, co pozwoliło na odpłatne objęcie udziałów przez NFOŚiGW.

W czerwcu ubiegłego roku zakończyły się prace nad studium wykonalności, pokazujące, że inwestycja jest wykonalna, a działanie ESP wspomoże pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zabezpieczy region przed ewentualną powodzią. W 2023 r. wykonana została także pełna 12-miesięczna inwentaryzacja przyrodnicza.

Inwestor złożył już także wniosek do PSE o określenie warunków przyłączenia do sieci. Obecnie zaś przygotowuje się do uruchomienia postępowania na generalnego wykonawcę inwestycji. Trwają ponadto prace dotyczące raportu oddziaływania na środowisko.

REKLAMA

PGE prowadziło też rozmowy z właścicielami nieruchomości i gruntów, żeby uzgodnić dobrą ofertę cenową dla właścicieli. Jak podaje, wynikiem spotkań było podpisanie zgód na dobrowolne wyceny nieruchomości pod planowaną inwestycję z ponad połową mieszkańców, których to dotyczy.

Specustawa

W ubiegłym roku Sejm procedował opracowaną przez resort klimatu ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Ostatecznie uchwalił ją 15 kwietnia przy sprzeciwie 117 posłów z Koalicji Obywatelskiej i kilku z innych klubów. Ustawa weszła w życie 30 czerwca 2023 r.

Regulacja zakłada przede wszystkim przyznanie inwestycjom w ESP statusu inwestycji celu publicznego. Ma to wpłynąć na szybszą ich realizację. Według przepisów ustawy decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej ESP wydaje wojewoda i ma na to miesiąc od złożenia wniosku przez inwestora. Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji ma być podstawą do dokonywania wpisów w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków. Więcej na ten temat w artykule: Sejm przyjął specustawę dla elektrowni szczytowo-pompowych.

Ponad 50 proc. mieszkańców popiera inwestycję

Jak podaje PGE, we wrześniu zeszłego roku przeprowadzone zostały badania opinii na temat Magazynu Zielonej Energii Młoty. Objęły one reprezentatywną grupę 1000 mieszkańców powiatu kłodzkiego. Badania przeprowadzone przez agencję 4P Research Mix na zlecenie PGE pokazały, że większość mieszkańców regionu popiera budowę ESP w Młotach. Nie jest to duża większość, bo 58 proc. ankietowanych.

Ponadto 57 proc. badanych uważa, że budowa elektrowni w Młotach będzie miała więcej pozytywnych niż negatywnych skutków dla regionu. Wśród nich najczęściej wymieniano: powstanie nowych miejsc pracy (90 proc.), zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej (87 proc.), ochronę na wypadek powodzi (83 proc.), wpływy z podatków do gminy (80 proc.), zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu (59 proc.).

Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji nastąpi w roku 2030.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Duże zbiorniki retencyjne nie poprawiają retencji. To głupi kit. Dewastują właśnie naturalne stosunki wodne. Ale młoty potrzebne.

Moc podana, a jaka pojemność ?
O ile w magazynie energii możemy bez konsekwencji zużyć 80% energii zamagazynowanej.
To czy w takim zbiorniku, można „spuścić” 80% wody bez protestów ekologów.
A jak będzie powódź to też możemy produkować prąd upuszczając wodę czy nie ?

alladyn-solar-batt 04-02-2024 11:48

Do Piotr: pojemność 4 godzinna razy moc

@Piotr ESP posiada dwa zbiornik wodne. Dolny zbiornik stanowi źródło dla napełniania górnego zbiornika i na odwrót. Poziom wody w zbiorniku dolnym na Bystrzycy będzie regulowany poprzez spuszczanie wody za zaporę tak by zachować określony poziom(spuszczane tyle ile napływa). W momencie produkcji prądu przez wodę z górnego zbiornika nie jest ona spuszczana do rzeki za tamą tylko gromadzi się w dolnym zbiorniku by być ponownie zmagazynowana.(czyt. Wpompowana do górnego zbiornika)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady