Naftowy potentat z Kanady stawia na OZE

Naftowy potentat z Kanady stawia na OZE
Fot. Fortum Sverige

Wywodzący się z Alberta, „naftowej” prowincji Kanady, Suncor zapowiedział budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy niemal 0,7 GW. Ten plan wpisuje się w nową energetyczną strategię władz tej kanadyjskiej prowincji. 

Największy producent ropy w Kanadzie złożył wnioski dotyczące realizacji trzech ogromnych projektów fotowoltaicznych, każdy o potencjale 80 MW, a także farm wiatrowych o łącznej mocy 440 MW.

Suncor to, według rankingu Alberta Oil Magazine za 2015 r., największa firma w kanadyjskim przemyśle naftowym. W 2014 r. przychody Suncor z operacji prowadzonych w Kanadzie wyniosły 69,9 mld USD.

REKLAMA

Planowane inwestycje naftowego potentata wpisują się w nową politykę energetyczną naftowej w Alberta. Władze tej prowincji zdecydowały o zwiększeniu udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym Alberty do 30 proc. do roku 2030. Głównym źródłem OZE w Albercie ma być energetyka wiatrowa, a stabilność systemowi energetycznemu ma zapewnić generacja gazowa. – Alberta zamierza odejść od węgla i pójść w kierunku czystej energii. Wycofamy się całkowicie z emisji z węgla do roku 2030 i będziemy promować generację czystej energii – mówiła w ubiegłym roku premier Alberty Rachel Notley.

Alberta, prowincja Kanady słynąca z wydobycia ropy naftowej, a teraz ponosząca dotkliwe skutki z powodu spadku cen tego surowca, może stać się drugą – po Ontario – czołową kanadyjską prowincją w zakresie OZE.

REKLAMA

Ontario wspiera rozwój lokalnego rynku OZE już od kilku lat, oferując inwestorom system wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, a ostatnio także system aukcyjny. W ramach ostatniej aukcji dla OZE o mocy powyżej 500 kW w Ontario udostępniono potencjał na poziomie 454,8 MW. Przeciętna cena za energię z nagrodzonych projektów fotowoltaicznych wyniosła 15,67 centów kanadyjskich/kWh, w przypadku hydroelektrowni cena za energię osiągnęła 17,59 ¢/kWh, a najniższą cenę wyznaczono w przypadku projektów wiatrowych (8,59 ¢/kWh).

Dla mniejszych instalacji PV o mocy do 500 kW Ontario oferuje taryfy gwarantowane w wysokości od 22,5 ¢/kWh dla największych projektów do 29,4 ¢/kWh dla najmniejszych instalacji o mocy do 10 kW. Dodatkowy bonus do taryf gwarantowanych przysługuje dla projektów realizowanych przez lokalne wspólnoty energetyczne.

Realizację polityki energetycznej opartej na OZE zadeklarowały ostatnio także władze sąsiadującej z Albertą prowincji Saskatchewan, ogłaszając jeszcze ambitniejszy cel udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym na poziomie minimum 50 proc. Władze Saskatchewan zapowiedziały, że wsparcie dla większych instalacji OZE będzie realizowane poprzez system aukcyjny, a mniejsze instalacje o mocy do 100 kW mają być wspierane w ramach net-meteringu. 

Rozwojowi energetyki odnawialnej sprzyja też nowy kanadyjski rząd. Potwierdził to podczas ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych premier Justin Trudeau, deklarując podjęcie wysiłków mających na celu integrację OZE z systemami energetycznymi obu krajów i wspólną z USA walkę ze zmianami klimatu.

Rząd Kanady wspiera wprowadzenie podatku węglowego, na który zgodziły się już pierwsze prowincje, w tym Alberta. Zaproponowano wstępnie ceny za emisję CO2 na poziomie 20 dolarów za tonę w roku 2017 oraz 30 dolarów w roku 2018.

gramwzielone.pl