Racibórz z dofinansowaniem z NFOŚiGW na domowe instalacje fotowoltaiczne

Racibórz z dofinansowaniem z NFOŚiGW na domowe instalacje fotowoltaiczne
Fot. NFOŚiGW

NFOŚiGW i władze Raciborza podpisały umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, które powstaną na budynkach należących do mieszkańców miasta położonego w woj. śląskim. Środki na ten cel pochodzą jeszcze z programu Prosument.

Przedsięwzięcie o nazwie „Realizacja budowy indywidualnych mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na terenie miasta Racibórz” polega na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 7 kWp.

W ramach programu Prosument ralizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie wykonane 27 instalacji fotowoltaicznych na istniejących i nowo wybudowanych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Całkowity koszt wykonania 27 instalacji fotowoltaicznych, których montaż planuje się na terenie Raciborza, wynosi 786 tys. zł. NFOŚiGW przeznaczył na to przedsięwzięcie ponad 314 tys. zł dotacji i blisko 472 tys. zł pożyczki.

REKLAMA

Realizacja projektu ma się zakończyć do 31 października 2017 r.

W programie Prosument o dofinansowanie – w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek – na zakup i montaż domowych instalacji OZE – obok osób fizycznych mogły ubiegać się również samorządy, które we wnioskach uwzględniły zgłoszenia mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem na domowe mikroinstalacje OZE.

Wcześniej umowy na dofinansowanie z programu Prosument podpisały gminy: Pałecznica, Kobylnica, Chełmża, Hajnówka, Hajnówka, Kozienice, Żory, Żukowo, Tuchomie oraz Słupsk. Te gminy otrzymają w ramach programu Prosument dofinansowanie w postaci pożyczek w łącznej wysokości 17,5 mln zł oraz dotacje na 10,7 mln zł. W ramach realizowanych projektów przewiduje się montaż 591 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 18 małych elektrowni wiatrowych, 50 pomp ciepła i 5 zestawów kolektorów słonecznych.

Obecnie program Prosument jest wygaszany. NFOŚiGW przygotowuje nową ofertę, z której będą mogły skorzystać podmioty zainteresowane m.in. montażem domowych instalacji OZE i która ma być realizowana w ramach programu Region. Więcej na ten temat w artykule: Program Region. Dofinansowanie m.in. na mikroinstalacje OZE

red. gramwzielone.pl