Minister Waszczykowski: walka o czyste powietrze to zacofanie gospodarcze

Minister Waszczykowski: walka o czyste powietrze to zacofanie gospodarcze
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc

W wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Der Spiegel” szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski przyrównał walkę o czyste powietrze do działań prowadzących do zacofania gospodarczego. Do wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji odniosła się organizacja HEAL Polska, określając ją „bulwersującą”.

– Nie możemy pozwolić sobie na to, by stać się zacofanym krajem ze świeżym powietrzem – stwierdził minister Waszczykowski w rozmowie z „Der Spiegel”.

Organizacja HEAL Polska, zajmująca się wpływem m.in. zanieczyszczeń powietrza na zdrowie publiczne, komentuje, że słowa szefa polskiej dyplomacji znów nadszarpnęły polski wizerunek w Europie. – Po raz kolejny, wbrew zapewnieniom premier Szydło i premiera Morawieckiego, przekonujemy się, że zdrowie Polaków stoi daleko za obiecanym w wyborach parlamentarnych wzrostem gospodarczym. W kraju, w którym prawie 50 tys. osób umiera przedwcześnie każdego roku z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem, takie słowa są niedopuszczalne – czytamy w komentarzu HEAL Polska.

REKLAMA
REKLAMA

Polski minister spraw zagranicznych w wywiadzie udzielonym dla „Der Spiegel” uznał, że Unia Europejska pomija interesy Polski poprzez wprowadzanie „rygorystycznych wartości granicznych emisji dwutlenku węgla”, co ma szkodzić naszej gospodarce opartej na węglu.

Pan minister zapomniał, że jeszcze niedawno sam deklarował podjęcie walki z problemem zanieczyszczeń powietrza, m.in. poprzez programy wprowadzane na wszystkich poziomach administracji publicznej, od samorządów po Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Co więcej, kurczowe trzymanie się węgla jako podstawowego surowca energetycznego i pomijanie nowych technologii, w tym rozwijających się w szybkim tempie odnawialnych źródeł energii może rzeczywiście spowodować, że Polska będzie krajem gospodarczo zacofanym, niestety z brudnym, a nie czystym powietrzem – komentuje HEAL Polska.

Organizacja przypomina w komentarzu nt. wypowiedzi ministra Waszczykowskiego, że oprócz bezdyskusyjnych kosztów zdrowotnych, skutkujących dziesiątkami tysięcy przedwczesnych zgonów, chorobami i infekcjami, wszyscy ponosimy koszty ekonomiczne wdychania zanieczyszczonego powietrza, które Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała dla Polski na 102 mld dolarów rocznie. Kalkulacja przedstawia m.in. mniejszą produktywność, utracone dni pracy, choroby dzieci czy obniżone IQ u najmłodszego pokolenia.

red. gramwzielone.pl