Lewiatan komentuje poselską nowelizację ustawy o OZE

Lewiatan komentuje poselską nowelizację ustawy o OZE
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan oceniła poselską nowelizację ustawy o OZE, którą w zaledwie dwa tygodnie przeforsowano przez parlament i która obecnie czeka już tylko na podpis prezydenta.

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat nowelizacja ustawy o OZE ma powiązać wartość tzw. opłaty zastępczej z rynkową ceną zielonych certyfikatów. Obecnie wartość opłaty zastępczej to 300,03 zł/MWh, natomiast po zmianie prawa opłata zastępcza będzie tylko o 25 proc. wyższa od średniej ceny zielonych certyfikatów za poprzedni rok, determinując poziom, do jakiego mogą podrożeć świadectwa przyznawane producentom energii odnawialnej.

Do przeforsowanych przez posłów PiS zmian ustosunkowała się Konfederacja Lewiatan, zaznaczając, że uchwalono je „bez konsultacji społecznych” i oceniając jako „niekorzystne dla branży OZE”.

REKLAMA

Ustawa, której projekt zgłosili posłowie, jest niekorzystna dla branży OZE, ponieważ nie przyczyni się w żaden sposób do rozwiązania problemu nadpodaży rynkowej świadectw pochodzenia. Wręcz przeciwnie, będzie miała negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną wielu inwestorów OZE – komentuje Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Lewiatan podkreśla, że przyjętą w ubiegłym tygodniu przez parlament nowelizację negatywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki. Więcej na ten temat: Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE.

W komunikacie wydanym przez Lewiatan podkreśla się, że przyjęte przepisy mogą utrudnić bankom restrukturyzację finansowania projektów opartych na długoterminowych umowach zawartych pomiędzy obecnie znajdującymi się w trudnej sytuacji inwestorami i podmiotami zobowiązanymi, wśród których dominują największe spółki obrotu kontrolowane przez Skarb Państwa.

Po wejściu w życie przepisu wiążącego wysokość jednostkowej opłaty zastępczej z cenami zielonych certyfikatów, te długoterminowe umowy będą wymagać dostosowania do nowego stanu prawnego i konieczności ich renegocjowania. To negatywnie wpłynie na sytuację ekonomiczną wielu inwestorów OZE – zaznacza Lewiatan.  

Wcześniej Lewiatan pozytywnie odniósł się natomiast do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który ma być procedowany w parlamencie jesienią. Więcej na ten temat: Lewiatan popiera rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE.

red. gramwzielone.pl