Morgan Stanley zainwestuje w PV i przejdzie na energię z OZE

Morgan Stanley zainwestuje w PV i przejdzie na energię z OZE
Fot. Alex Proimos, flickr cc

Kolejny potentat w branży bankowej zadeklarował, że będzie wykorzystywać energię pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych. Morgan Stanley chce tego dokonać m.in. inwestując we własne elektrownie fotowoltaiczne.

Morgan Stanley podał, że do roku 2022 będzie w całości zaspokajać swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W ostatnich tygodniach podobne deklaracje złożyli inni potentaci z Wall Street – JP Morgan Chase i Citigroup – którzy cel przejścia na energię z OZE mają zrealizować już w roku 2020.  

W ubiegłym roku zagraniczne oddziały Morgan Stanley w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii podpisały umowy na zakup energii pochodzącej wyłączeni ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Amerykański bank chce osiągnąć cel przejścia na energię z OZE, inwestując we własne źródła wytwarzania. Ma już zresztą na koncie takie inwestycje. W roku 2013 zbudował na swoich obiektach w Purchase w stanie Nowy Jork elektrownię fotowoltaiczną o łącznej mocy 720 kW. W ubiegłym roku amerykański bank skonsumował 1,17 mln kWh energii, która została wyprodukowana w tej instalacji.

Dodatkowo Morgan Stanley wykorzystuje w Purchase ogniwa paliwowe, które produkują w skali roku 2 mln kWh energii elektrycznej i dostarczają back-up o mocy 200 kW. W ubiegłym roku amerykański bank zrealizował podobną instalację, tym razem o mocy 750 kW, w swojej siedzibie na Times Square w Nowym Jorku.

REKLAMA

Zwiększyć potencjał wytwarzania energii z fotowoltaiki ma instalacja o mocy 1,8 MW, którą Morgan Stanley chce uruchomić w przyszłym roku w Somerset w stanie New Jersey.

Oprócz przechodzenia na OZE Morgan Stanley ma redukować swoje zapotrzebowanie na energię, zmniejszając je o 20 proc. do roku 2022 w porównaniu z poziomem z roku 2012.

Od 2006 r. amerykański bank przeznaczył na finansowanie inwestycji w czystej energetyce w sumie 75 mld dolarów. 

Przejście na energię ze źródeł odnawialnych w perspektywie paru lat zapowiedzieli inni potentaci globalnej branży finansowej, m.in. JP Morgan Chase, Citigroup. Goldman Sachs, Bank of America, Commerzbank, Credit Agricole czy ING.

Podobne deklaracje złożyli też m.in. Facebook, Apple, Google, HP, General Motors, Nestle, Philips, H&M, UBS, Aviva, BMW, Bloomberg, Johnson & Johnson, Microsoft, Nike, Unilever czy Walmart.

red. gramwzielone.pl