Najdroższa inwestycja sieciowa na Mazowszu

Najdroższa inwestycja sieciowa na Mazowszu
Fot. PGE

PGE Dystrybucja Oddział Warszawa realizuje program modernizacji sieci energetycznej na Mazowszu. Kolejny etap to oddana do użytkowania pod koniec ubiegłego tygodnia nowa stacja 110/15 kV w Czosnowie. Koszt jej wybudowania wyniósł 18 mln zł.

Jak zapewnia PGE, nowa stacja w Czosnowie wraz z infrastrukturą sieciową ma znacznie poprawić bezpieczeństwo dostaw energii na całym terenie na północ od Warszawy, a przede wszystkim umożliwić przyłączanie nowych obiektów w tym rejonie. – Dynamicznie rozwijające się podwarszawskie tereny, położone wzdłuż trasy S7, tworzyły bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną – ocenia spółka.

Węzeł Czosnów to najdroższa i największa inwestycja sieciowa na Mazowszu. PGE Dystrybucja Oddział Warszawa w 2016 roku rozpoczęła budowę Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Czosnów oraz dwutorowej linii kablowej 110 kV Łomianki-Czosnów, jednotorowej linii kablowej 15 kV i traktu światłowodowego. Dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości 14,8 km łączy istniejący GPZ Łomianki z nową stacją w Czosnowie i jest najdłuższym kablem wysokiego napięcia w całym majątku PGE Dystrybucja. Stacja w Czosnowie i odcinek linii kablowej 110 kV do Łomianek to w sumie koszt ok. 69 mln zł, w tym 51 mln zł to koszt linii kablowej. Stacja kosztowała ok. 18 mln zł.

REKLAMA

– Realizowany za pośrednictwem spółki PGE Dystrybucja kompleksowy program modernizacji i rozwoju posiadanej sieci dystrybucyjnej , którego ważnym elementem jest tzw. węzeł Czosnów, ma kluczowe znaczenie dla wzrostu zdolności przyłączeniowej sieci dystrybucji, poprawy wskaźników przerw w dostawie energii elektrycznej oraz dalszego ograniczania strat sieciowych, zwiększając tym samym efektywność sieci i podnosząc bezpieczeństwo dostaw energii dla naszych klientów – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa linii wysokiego napięcia z miejscowości Mościska do stacji Łomianki i z Nowego Dworu Mazowieckiego do stacji Czosnów. Wówczas nowy GPZ w Czosnowie wraz z liniami 110 kV, które będą powiązanie z istniejącą siecią wysokich napięć. Szacowana wartość wszystkich planowanych inwestycji związanych z węzłem Czosnów wyniesie w sumie około 130 mln zł.

Inwestycja w Czosnowie była największą i najpilniejszą z listy ważnych spraw do załatwienia na terenie działania Oddziału Warszawa PGE Dystrybucja. Nasza inwestycja otwiera nowe szanse rozwoju regionu, z czego z pewnością szybko skorzystają oczekujący na tę możliwość odbiorcy indywidualni i biznesowi – komentuje Wojciech Lutek, prezes PGE Dystrybucja.

W 2017 r. PGE Dystrybucja Oddział Warszawa zrealizuje na Mazowszu zadania inwestycyjne na rekordową kwotę ponad 430 mln zł. Z tego na rozbudowę i modernizację sieci oraz przyłączenia nowych obiektów przeznaczy ponad 410 mln zł. Każdego roku na terenie warszawskiego oddziału spółki liczba nowych obiektów przyłączonych do sieci elektroenergetycznej wzrasta średnio o ok. 14 tys.

PGE Polska Grupa Energetyczna dysponuje największą dystrybucyjną siecią elektroenergetyczną w Polsce, pokrywającą przede wszystkim wschodnie i centralne regiony kraju. Na całym terenie działalności PGE Dystrybucja ma wydać na programy inwestycyjne w latach 2016-2019 kwotę ok. 7 mld zł.

red. gramwzielone.pl