Uczestnicy aukcji z 28 września nie otrzymają wsparcia

Uczestnicy aukcji z 28 września nie otrzymają wsparcia
Fot. Andrzej Błaszczak, wikimedia cc-by-sa-4.0

Aukcję z 28 września URE przeprowadził jeszcze na podstawie rządowych rozporządzeń z 20 marca br. Wyniki ogłosił już na podstawie rozporządzeń z 29 września. W konsekwencji od oferentów, którzy wzięli udział w tej aukcji, nie zostanie zakupiona żadna energia.  

Jeszcze w dniu przeprowadzenia ostatniej aukcji dla OZE (Aukcja Zwykła Nr AZ/3/2017) obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2017 r., zgodnie z którym w tej aukcji – przeznaczonej dla istniejących biogazowni, innych niż rolnicze, a także dla elektrowni biomasowych i niektórych elektrowni wodnych – miała zostać zakupiona energia o wartości ponad 556 mln zł, w ilości ponad 1,659 TWh.

Inwestorzy biorący udział w tej aukcji, a także przygotowujący się do kolejnych aukcji, które miały odbyć się w dniach 2, 4 i 6 października, zostali jednak zaskoczeni opublikowanymi niespodziewanie w dniu 29 września w Dzienniku Ustaw rozporządzeniami rządu, na podstawie których anulowano ogłoszone wcześniej aukcje oraz wyzerowano ilość energii, która miała zostać zakupiona w tegorocznych aukcjach.

REKLAMA
REKLAMA

O ile te zmiany nie wpłyną na pierwsze dwie tegoroczne aukcje, które odbyły się w dniach 29 i 30 czerwca, o tyle szansę na objęcie wsparciem stracili inwestorzy szykujący się do aukcji ogłoszonych na październik, a wczoraj Urząd Regulacji Energetyki – działając na podstawie rozporządzeń z 29 września – ogłosił, że nie zakupi żadnej energii z aukcji przeprowadzonej w dniu 28 września.

Na skutek wejścia w życie z dniem 29 września 2017 r. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1819) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kolejności przeprowadzania aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1820), wolumen energii elektrycznej podlegający sprzedaży w tej aukcji wynosi 0,000 MWh, natomiast wartość energii podlegającej sprzedaży została ukształtowana na poziomie 0,00 zł – poinformował wczoraj wieczorem Urząd Regulacji Energetyki.

Więcej o założeniach i konsekwencjach rządowych rozporządzeń z 29 września br. w artykule: Chaos w systemie aukcyjnym. Rząd zaskoczył inwestorów.

red. gramwzielone.pl