Niemcy zbudują w USA wirtualną elektrownię na 2,9 tys. domów

Niemcy zbudują w USA wirtualną elektrownię na 2,9 tys. domów
Tak będą wyglądać domy, które utworzą wirtualną elektrownię w Arizonie. Fot. Mandalay Homes

To przyszłość energetyki. W Arizonie powstanie ogromne osiedle, na którym wszystkie domy zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii, tworząc w ten sposób ogromną wirtualną elektrownię. Skorzystają właściciele domów, które staną się częścią wirtualnej elektrowni, ale również stanowy system energetyczny, któremu wirtualna elektrownia pomoże łagodzić szczytowe zapotrzebowanie oraz wytworzy popyt na energię w porach, kiedy zapotrzebowanie jest na nią najmniejsze. 

W ramach inwestycji deweloperskiej Mandalay Homes w Prescott Valley w Arizonie każdy z 2,9 tys. domów zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy 3,9 kW oraz magazyn energii o pojemności 8 kWh.

Razem te systemy stworzą ogromną wirtualną elektrownię, którą będzie można włączyć w stanowy system energetyczny Arizony m.in w ramach usług zarządzania popytem, minimalizując szczytowe zapotrzebowanie na energię i generując w ten sposób oszczędności dla odbiorców.

REKLAMA

Do dyspozycji ma być łączny potencjał generacji z PV na poziomie ponad 11,3 MW, a pojemność magazynów energii ma sięgać 23,2 MWh.

Projekt zakłada, że magazyny energii będą pobierać energię nie tylko z systemów fotowoltaicznych, ale również z sieci – w dwóch porach w ciagu doby. Pierwszy to pora między 2 a 5 rano. Pobrana wówczas energia zostanie wykorzystana przez gospodarstwa domowe w godzinach rannych, generując w ten sposób oszczędności dzięki wykorzystaniu niższej, nocnej taryfy i zmniejszając obciążenie lokalnego systemu energetycznego.

Druga pora na pobór energii z sieci i ładowanie magazynów energii to czas między godz. 10 rano a godz. 17. W tym czasie obfitujący w elektrownie słoneczne system energetyczny Arizony posiada coraz większe nadwyżki energii, która przewyższa występujące zapotrzebowanie. Zaabsorbowanie tej energii przez domowe magazyny energii zmniejszy obciążenie systemu, a gospodarstwom domowym pozwoli  na zgromadzenie energii, którą będą mogły wykorzystać wieczorem, w czasie wyższego zapotrzebowania i spadku generacji z własnego systemu PV.

Deweloper Mandalay Homes ocenia, że domy wyposażone w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii nie będą znacznie droższe od podobnych domów realizowanych w standardzie energooszczędnym. Koncepcja domu jednorodzinnego, którą opracowało Mandalay, została doceniona przez amerykański Departament Energii, który przynał deweloperowi tegoroczną nagrodę Innovation Grand Award.

REKLAMA

Pomysłodawcy zwracają uwagę, że planu budowy wirtualnej elektrowni nie poprzedziły uzgodnienia z lokalnymi operatorami czy stanowym regulatorem na temat zasad funkcjonowania wirtualnej elektrowni w systemie energetycznym Arizony. Zapewniają, że najpierw chcą zfinalizować swój projekt, a następnie poszukać optymalnego sposobu włączenia go do stanowego systemu elektroenergetycznego.

Projektowi ma zresztą sprzyjać nowa, pilotażowa taryfa wprowadzona przez Arizona Public Service, której celem jest redukowanie popytu na energię w gospodarstwach domowych w czasie szczytowego zapotrzebowania. To rozwiązanie jest dostępne dla odbiorców posiadających instalację fotowoltaiczną o mocy conajmniej 2 kW, magazyn energii o pojemności przynajmniej 4 kWh czy samochód elektryczny, jak również instalacje pozwalajace optymalizować zużycie energii.

Blake Richetta z amerykańskiego oddziału firmy sonnen, która zrealizuje wirtualną elektrownię, zapewnia, że celem nie było również stworzenie autonomicznej mikrosieci, która pozwoliłaby mieszkańcom osiedla uniezależnić się od zewenętrznego dostawcy energii. – Interakcja z siecią jest podstawa projektu – zaznacza.

W Niemczech sonnen tworzy grupę właścicieli instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, którzy mogą wymieniać się energią między sobą na zasadzie peer-to-peer i którzy tworzą wspólnie wirtualną elektrownię. Jak na razie w projekt zaangażowanych jest już około 10 tys. gospodarstw domowych, które w ten sposób redukują zapotrzebowanie na energię z sieci, obniżając swoje koszty.

W sonnen zainwestował dotąd m.in. amerykański koncern GE i czeski państwowy koncern energetyczny CEZ. W ubiegłym roku sonnen zwiększył swoje przychody o około 2/3, do poziomu 42 mln euro.

Do tej pory niemiecka firma, której podstawowym biznesem jest dostawa małych magazynów energii, dostarczyła około 21 tys. takich urządzeń. 

red. gramwzielone.pl