Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II

Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Wartość wniosków złożonych w pierwszym dniu realizacji programu EKOkredyt Prosument II odpowiadała niemal 1/3 całego budżetu programu. W kolejnych dniach Bank Ochrony Środowiska przyjmował już mniej wniosków, a dla chętnych do skorzystania z dofinansowania w formie preferencyjnych kredytów z dotacją na montaż domowych mikroinstalacji OZE jest nadal sporo funduszy.

W pierwszym dniu naboru wniosków w programie EKOkredyt Prosument II, czyli w ubiegły poniedziałek, BOŚ Bank przyjął aplikacje zakładające dofinansowanie na łączną sumę 13,3 mln zł, podczas gdy budżet całego Prosumenta II ustalono na 40 mln zł, z czego 12 mln zł przydzielono na dofinansowanie w formie dotacji.

Wiele wskazywało wówczas na to, że pieniądze z Prosumenta II mogą rozejść się już w pierwszym tygodniu naboru. W kolejnych dniach BOŚ przyjmował już jednak mniej wniosków, a na koniec ubiegłego tygodnia wartość złożonych aplikacji wynosiła w sumie 19,57 mln zł, co stanowi niemal połowę całego budżetu programu.

REKLAMA

Jak informuje BOŚ, przeciętna wartość wniosków oscyluje wokół 38 tys. zł., a zainteresowanie potencjalnych beneficjentów skupia się na technologii fotowoltaicznej.

REKLAMA

Prosumenci będący beneficjentami dofinansowania w ramach udzielonego kredytu i dotacji – łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – mogą dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Chodzi o źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane mikroinstalacje mają służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, są przekazywane Bankowi Ochrony Środowiska przez NFOŚiGW. 

red. gramwzielone.pl