Blockchain i magazyny energii pomogą sieci. Pierwszy taki projekt w UE

Blockchain i magazyny energii pomogą sieci. Pierwszy taki projekt w UE
Fot. Messe-Düsseldorf, ctillmann

Działający w Niemczech operator systemu przesyłowego TenneT wdraża pilotaż bazujący na sieci zdecentralizowanych magazynów energii i technologii blockchain w celu stabilizowania pracy sieci elektroenergetycznej. TenneT zapewnia, że to pierwszy w Europie tego rodzaju projekt wdrożony w celu świadczenia usług sieciowych.

Pilotaż będzie realizowany do połowy przyszłego roku. W tym czasie zdecentralizowana sieć magazynów energii zarządzanych przez niemiecką firmę sonnen zostanie podłączona do sieci Tennet. Całość będzie działać w ramach systemu informatycznego bazującego na technologii blockchain, który opracował IBM i który umożliwi zdalne ładowanie i rozładowywanie magazynów energii, reagując na bieżące zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego w przypadku wahań częstotliwości czy wykazania nadwyżek lub niedoborów energii.

To pierwszy tego rodzaju projekt wykorzystujący technologię blockchain, który toruje drogę przyszłej integracji odnawialnych źródeł energii. W oczywisty sposób dostrzegamy możliwość tworzenia elastyczności dzięki technologii blockchain. Ostatecznie to pozwoli ograniczyć przypadki drogiego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych, które wynika z potrzeby stabilizowania sieci. Jako operator systemu przesyłowego przyjmujemy nowe podejście, aby lepiej integrować odnawialne źródła energii i zabezpieczać dostawy. Jednocześnie oferujemy obywatelom możliwość aktywnego uczestniczenia w transformacji energetycznej – komentuje Urban Keussen z TenneT.

REKLAMA

Operator systemu przesyłowego w Niemczech wylicza, że tylko w 2016 r. koszt działań podejmowanych w celu stabilizowania pracy sieci sięgnął w całym kraju 800 mln euro, w dużej mierze wynikając z konieczności ograniczania pracy turbin wiatrowych.

– To nie tylko zwiększa wykorzystanie energii odnawialnej, ponieważ wprowadzanie jej do sieci może zostać rozłożone w czasie, ale również pozwala gospodarstwom domowym uczestniczyć w rynku energetycznym i zarabiać pieniądze. Już dzisiaj mogą one otrzymywać darmową energię w zamian za udostępnianie swoich magazynó energii do świadczenia usług sieciowych przez kilka minut dziennie. To oznacza dodatkowe korzyści oprócz oszczędności z autokonsumpcji i poprawia ekonomikę inwestycji w magazyny energii – komentuje TenneT.

sonnen to europejski lider w produkcji małych magazynów energii, który obecnie obsługuje już ponad 60 tys. odbiorców, umożliwiając im magazynowanie i dzielenie się wytwarzaną energią. Wraz z klientami, którzy zainstalowali jej magazyny energii, niemiecka firma tworzy zdecentralizowaną sieć wirtualnych elektrowni, dzięki którym można stabilizować sieć elektroenergetyczną, jednocześnie generując dodatkowe korzyści dla właścicieli magazynów – oprócz ich podstawowej funkcji dającej oszczędności na rachunkach za energię z sieci. 

Jak zapewniają TenneT i sonnen, w przeciwieństwie do innych projektów opartych na technologii blockchain, ich projekt nie jest ograniczony do obrotu energią, ale zakłada świadczenie kompleksowych usług na rzecz sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Łatwo skalowalny i atrakcyjny finansowo model bazujący na blockchain będzie odgrywać kluczową rolę jeśli chodzi o dostarczanie energii, mając na uwadze, że ta technologia połączy miliony zdecentralizowanych systemów energetycznych – zapewnia TenneT.

Zamiast marnowania nadwyżek czystej energii w północnych Niemczech, magazynujemy ją. Zamiast uruchamiania elektrowni w południowych Niemczech, udostępniamy potrzebną energię z systemów magazynowania. Efektywnie budujemy zieloną, wirtualną elektrownię, która przynosi korzyści nie tylko naszym klientom, ale każdemu, kto korzysta z sieci – komentuje Philipp Schröder z sonnen.

TenneT zapewnia, że projekt realizowany we współpracy z sonnen i IBM to element działań podejmowanych w celu uelastycznienia sieci elektroenergetyczneji w kontekście wzrostu generacji ze źródeł wiatrowych czy fotowoltaicznych.

W Holandii TenneT wkrótce przetestuje bazującą na blockchain sieć, aby integrować potencjał tworzony przez elektryczną motoryzację. W ramach projektu, którego realizacja ma się rozpocząć pod koniec tego miesiąca, stworzona zostanie sieć stacji ładowania, które razem mają realizować usługi z zakresu regulacji częstotliwości sieci.

TenneT to jeden z największych w Europie operatorów sieci przesyłowych, których długość sięga w sumie 22 tys. km i które znajdują się w Niemczech i Holandii.

Więcej o możliwościach wykorzystania technologii blockchain w energetyce w artykule: Blockchain wkracza do energetyki. Pomoże prosumentom i energetyce rozproszonej. 

red. gramwzielone.pl