Nowa pula finansowania od EBI. Na liście OZE w Polsce

Nowa pula finansowania od EBI. Na liście OZE w Polsce
Fot. Images of Money, flickr cc

Zarząd Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaakceptował preferencyjne kredyty inwestycyjne o wartości 9,2 mld euro. Duża ich część zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji w energetyce odnawialnej.

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne finansowanie w wysokości 9,2 mld euro dla 38 projektów, które zostaną zrealizowane w 16 krajach Unii Europejskiej, ale również w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

W tej kwocie 3,7 mld euro przyznano na projekty proklimatyczne zakładające m.in. zmniejszenie zużycia energii w przemyśle Niemiec i Włoch, zwiększenie potencjału małych elektrowni wodnych w Grecji, konstrukcję zeroenergetycznych budynków w Austrii, a także na projekty zakładające wykorzystanie biomasy w Polsce czy Chorwacji.

REKLAMA

Fundusze od EBI wesprą też rozwój infrastruktury energetycznej na Ukrainie oraz w krajach afrykańskich, azjatyckich i południowoamerykańskich.

Od 2012 roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne finansowanie w różnych formach o wartości ponad 404 mld euro. Z tego ponad 56 mld euro przyznano na inwestycje związane z energetyką.

REKLAMA

Do polskiej energetyki trafiły dotąd fundusze od EBI warte ponad 3,75 mld euro. Beneficjentami są głównie państwowe koncerny energetyczne, które w ten sposób finansują rozwój infrastruktury dystrybucyjnej oraz wytwarzania charakteryzującego się relatywnie niskim poziomem emisji CO2.

EBI przyznał m.in. preferencyjne finansowanie o łącznej wartości 2 mld zł Polskiej Grupie Energetycznej na modernizację i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz na budowę dwóch bloków kogeneracyjnych na gaz w elektrociepłowniach w Gorzowie i Rzeszowie, które mają produkować energię przy emisji na poziomie ok. 275 g CO2/kWhe.

W tym roku EBI przyznał Enerdze niemal 1 mld euro na modernizację sieci dystrybucyjnej, a także na sfinansowanie grantów, które będą przyznawane naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w drodze otwartych konkursów.

Na liście polskich projektów energetycznych, dla których zaakceptowano finansowanie w tym roku, jest m.in. rozwój sieci ciepłowniczej w Krakowie. W tym przypadku finansowanie z EBI ma sięgnąć 200 mln zł, a całkowity koszt inwestycji oszacowano na 595 mln zł.

Drugi z zatwierdzonych w tym roku projektów, które będą realizowany w naszym kraju, dotyczy budowy małych instalacji OZE – nie tylko w Polsce, ale również we Francji i w Chorwacji – w tym elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych i biomasowych o łącznej mocy 230 MW. Wartość finansowania przyznanego przez EBI sięga 165 mln euro, a wartość całego projektu ma wynieść 330 mln euro. Za tym projektem stoi wywodzący się z Francji deweloper Akuo Energy SAS, który posiada już w naszym kraju swój oddział. 

red. gramwzielone.pl