Brytyjska gospodarka coraz mniej emisyjna. Imponujące dane

Brytyjska gospodarka coraz mniej emisyjna. Imponujące dane
Fot. Vattenfall

Brytyjski rząd zapowiedział zamknięcie ostatnich działających na Wyspach elektrowni węglowych do roku 2025. Jednak już teraz Brytyjczycy mają czym się pochwalić jeśli chodzi o zmniejszanie emisji CO2 w swojej gospodarce, która  jak podkreślają – stała się 4. najmniej emisyjną gospodarką w Europie i 7. na świecie.

Brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid podaje, że 2017 był najbardziej „zielonym” rokiem dla brytyjskiej energetyki i całej gospodarki. W całym kończącym się roku Brytyjczykom udało się wyemitować do atmosfery o połowę CO2 mniej niż jeszcze 5 lat temu.

Brytyjski rząd chwali się, że ogranicza emisyjność szybciej niż inne najbardziej uprzemysłowione gospodarki świata, zaliczane do grupy G7.

REKLAMA

W czerwcu tego roku zeromisyjne źródła, czyli OZE i elektrownie jądrowe, po raz pierwszy wytworzyły na Wyspach więcej energii niż znajdujące się tam elektrownie gazowe i węglowe razem wzięte.

Natomiast w kwietniu br. w Wielkiej Brytanii odnotowano pierwszy dzień od czasów rewolucji przemysłowej, w którym nie wyprodukowano z węgla ani kWh energii, 

REKLAMA

Think-tank MyGridGB związany z uniwersytetem w Durham wylicza, że w całym 2017 r. źródła odnawialne na Wyspach produkowały więcej energii niż elektrownie węglowe przez 90 proc. dni, a same wiatraki produkowały więcej energii od elektrowni węglowych przez 75 proc. dni.

Według danych brytyjskiego rządu, w krajowym miksie energetycznym w III kwartale 2017 r. dominowały źródła gazowe z udziałem na poziomie 39,1 proc., następne były źródła odnawialne z udziałem na poziomie 30 proc., później elektrownie atomowe (24,4 proc.), a udział elektrowni węglowych wynosił już tylko 2,9 proc. wobec 3,6 proc. przed rokiem.

W trzecim kwartale br. źródła wiatrowe i fotowoltaiczne wyprodukowały na Wyspach w sumie 13,42 TWh energii elektrycznej, w tym morskie farmy wiatrowe wytworzyły 3,95 TWh.

Natomiast w całym 2016 r. generacja z tych źródeł wyniosła 47,79 TWh, w tym 16,41 TWh z offshore, a rok wcześniej elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne wytworzyły razem 47,86 TWh, z czego 17,42 TWh wyniosła generacja z morskich farm wiatrowych. 

red. gramwzielone.pl