Miejsce na wiatr i fotowoltaikę w nowym klastrze Energi

Miejsce na wiatr i fotowoltaikę w nowym klastrze Energi
Energa press

Spółka Energa Obrót we współpracy m.in. z inkubatorem przedsiębiorczości w Turku oraz gminą Przykona stworzy klaster energii. To druga taka inicjatywa z udziałem koncernu energetycznego z siedzibą w Gdańsku.

Grupa Energa ma współpracować przy tworzeniu Turkowskiego Klastra Energii. W jego budowę zaangażują się jej spółki – m.in. Energa Obrót, która jest lokalnym dostawcą energii.

Celem Turkowskiego Klastra Energii „Czysta energia” ma być zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym na terenie powiatu tureckiego oraz zadbanie o środowisko przyrodnicze poprzez ograniczenie niskiej emisji. 

REKLAMA

W nowej inicjatywie klastrowej udział biorą aż 22 podmioty. Nasi partnerzy w tym przedsięwzięciu to jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy, którzy występują tu w roli zarówno odbiorców, jak i wytwórców energii elektrycznej. (…) Dostrzegamy w tej działalności możliwość rozwoju, wspierania lokalnych inicjatyw, jak również realizację polityki Ministerstwa Energi, jakim jest rozwój energetyki rozproszonej w Polsce – komentuje Jarosław Wittstock, wiceprezes Energi Obrotu.

Inna spółka grupy energetycznej Energa – Energa Invest – od kilku lat jest obecna na terenie gminy Przykona, będąc właścicielem terenu przeznaczonego na farmę wiatrową o mocy 30 MW.

 Dzięki przychylności władz gminy w szybkim tempie został zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który – poza energetyką wiatrową – umożliwia teraz również realizację nawet 200 MW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Takie podejście lokalnego samorządu dobrze wróży zawiązanej inicjatywie klastrowej – komentuje Michał Wawryn, wiceprezes Energi Invest.

To drugi projekt klastra energii, w który angażuje się Energa. Wcześniej włączyła się w inicjatywę realizowaną we współpracy z położoną w województwie wielkopolskim gminą Żerków.

REKLAMA

W przypadku Żerkowskiego Klastra Energii koncern energetyczny informował w komunikacie o podjęciu „działań i inwestycji wdrażających najnowsze rozwiązania technologiczne w energetyce i poprawie efektywności energetycznej” czy o „promowaniu i popularyzowaniu wśród mieszkańców regionu nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, dzięki którym w sposób optymalny zużywane są media energetyczne”.

 W szczególności wprowadzane będą innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem lokalnych zasobów. Ważną rolę odgrywać będzie aspekt edukacyjny, oparty o szeroką wiedzę pracowników Energi Obrotu na temat zrównoważonego zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz energetyki prosumenckiej – informowała Energa Obrót w kontekście współpracy klastrowej z gminą Żerków.

Tworząc klastry energii, Energa dołącza do grona innych państwowych koncernów energetycznych – PGE i Taurona – które już zaangażowały się w tworzenie takich podmiotów.

Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest uczestnikiem i koordynatorem Solińskiego Klastra Energii, a razem z PGE Górnictwo i Energetyka uczestniczy także w Południowo-Zachodnim Klastrze Energii, który skupia firmy i gminy z powiatu zgorzeleckiego.

Z kolei Tauron ma uczestniczyć w sześciu klastrach energii. Więcej o tych projektach w artykule: Tauron aktywny w obszarze klastrów energii.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.