PSE tłumaczy, jak przystąpić do certyfikacji do rynku mocy

PSE tłumaczy, jak przystąpić do certyfikacji do rynku mocy
Foto. Philippe Put, flickr cc

Pierwsze aukcje na moc zbliżają się wielkimi krokami. Przed rozpoczęciem certyfikacji do nich Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały instrukcję mającą pomóc w poprawnym złożeniu wniosku w ramach certyfikacji podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z tego mechanizmu wsparcia.

Publikacja przez PSE instrukcji składania wniosku w procesie certyfikacji do aukcji mocowych zbiega się w czasie z opublikowaniem przez Ministerstwo Energii rozporządzenia z kluczowymi parametrami zaplanowanych na grudzień aukcji głównych dla okresów dostaw przypadających na lata 2021-2023.

Więcej na temat tego rozporządzenia w artykule: ME określiło parametry aukcji na moc.

REKLAMA

Kolejnym etapem przygotowań do pierwszych aukcji na moc, po przeprowadzonej przez PSE w tym roku certyfikacji ogólnej, ma być rozpoczęcie certyfikacji do aukcji, co powinno nastąpić 5 września. Nabór wniosków potrwa do 14 września br.  

W celu przygotowania wniosków przez podmioty, które chcą zgłosić swoje oferty i korzystać z dofinansowania oferowanego w ramach rynku mocy, PSE opublikowało „Podręcznik Użytkownika Portalu Uczestnictwa Rynku Mocy” oraz „Metodykę obliczeń wartości parametrów techniczno-ekonomicznych”.

Zakończenie certyfikacji do aukcji zaplanowano na 31 października br. Wcześniej PSE ma rozpatrzyć złożone wnioski.

Organizowanie procesu aukcji na moc to efekt przyjętej na początku tego roku ustawy o rynku mocy, a więc mechanizmu mającego stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla operatorów elektrowni w zamian za gotowość do zaoferowania w razie potrzeby określonych mocy.

Wynagrodzenie ma być oferowane zarówno za samo utrzymywanie mocy w gotowości do jej dostarczenia, jak również za dostarczenie mocy w ogłaszanych przez OSP „okresach zagrożenia” jej niedoborem. Niewykonanie zakontraktowanego obowiązku mocowego ma podlegać karom finansowym.

REKLAMA

Moce mają być kontraktowane w aukcjach, których uczestnicy będą oferować w określonym czasie operatorowi systemu przesyłowego (OSP) tzw. obowiązek mocowy. 

Pierwsze aukcje w ramach rynku mocy mają ruszyć w grudniu 2018 r., kiedy powinny się odbyć trzy aukcje na moc dostarczaną w latach 2021, 2022, 2023. W późniejszym okresie przewiduje się organizację jednej aukcji rocznie na rezerwację mocy w perspektywie 5-letniej.

W ramach aukcji obowiązywać ma co prawda neutralność technologiczna, a także w pewnym stopniu dopuszczone zostaną do nich elektrownie działające w sąsiednich krajach UE, jednak największym beneficjentem rynku mocy powinny być elektrownie węglowe należące do państwowych koncernów energetycznych. Preferencje w postaci dłuższych kontraktów mają zyskać przy tym jednostki mniej emisyjne oraz kogeneracyjne.

Koszty mechanizmu mocowego mają pokryć odbiorcy energii w ramach tzw. opłaty mocowej, która ma wejść na rachunki odbiorców od 2021 r. Mniejsze koszty poniosą gospodarstwa domowe, które zużywają najmniej energii – poniżej 500 kWh rocznie. Ich liczbę ME szacuje na 3 mln. Dla nich koszt ma wynieść w skali miesiąca około 2 zł. Gospodarstwa domowe zużywające najwięcej energii – powyżej 2,8 MWh w skali roku – ich liczba według Ministerstwa wynosi około 1,5 mln – mają dopłacać do rynku mocy 9,5 zł miesięcznie.

Resort energi wskazuje w OSR do rozporządzenia z parametrami rynku mocy, że koszt tego mechanizmu powinien sięgać w skali roku w sumie ok. 4 mld zł. – Niemniej jednak w obecnej chwili nie jest możliwe podanie ceny zamknięcia aukcji, która ustali się w procesie konkurencyjnym i to właśnie cena ta wyznaczy koszty rynku mocy wynikające z aukcji głównej – zaznacza resort energii.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.