Nadal relatywnie mało przyłączeń OZE w stolicy

Nadal relatywnie mało przyłączeń OZE w stolicy
Fot. innogy Polska

Liczby dotyczące przyłączeń odnawialnych źródeł energii w Warszawie pozostają nadal stosunkowo niskie mimo, że na takie inwestycje systematycznie dotacje przyznaje stołeczny magistrat.

Działający na terenie Warszawy i okolic operator systemu dystrybucyjnego Innogy Stoen Operator w drugim kwartale 2018 roku przyłączył 103 mikroinstalacje fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 0,603 MW. Poza tym nie przyłączono w tym czasie żadnych innych systemów OZE.

To więcej niż liczba i potencjał mikroinstalacji przyłączonych przez tego operatora w pierwszym kwartale, gdy w jego sieci pojawiły się 73 mikroinstalacje o mocy 0,434 MW, ale znacznie mniej niż wolumen i moc przyłączeń zrealizowany w ostatnim kwartale 2017 r., w którym przyłączono 245 mikroinstalacji o mocy 1,285 MW.

REKLAMA

W całym 2017 roku do sieci innogy Stoen Operator przyłączono w sumie 370 mikroinstalacji o mocy 1,978 MW, a rok wcześniej zrealizowano przyłączenia 173 mikroinstalacji o mocy 1,043 MW.

W pierwszej połowie tego roku w sieci innogy Stoen Operator nie pojawiło się żadne nowe, większe odnawialne źródło energii, o jednostkowej mocy powyżej 40 kW (w lipcu maksymalny próg mocy mikroinstalacji, zapisany w ustawie o OZE, zwiększono z 40 kW do 50 kW).

Na koniec sierpnia br. do sieci innogy Stoen Operator przyłączonych było w sumie 919 instalacji OZE.

Kolejne dotacje dla warszawskich prosumentów

W tym miesiącu Urząd m.st. Warszawy rozpoczął kolejny nabór wniosków na dotacje na ekologiczne inwestycje prowadzone przez mieszkańców stolicy, w tym na odnawialne źródła energii.

REKLAMA

Dofinansowanie jest przyznawane osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, a także jednostkom sektora finansów publicznych, będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych wysokość dotacji ustalono na 40 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej.

Maksymalna wysokość dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych nie może przekroczyć 15 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także 40 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku zakupu i montażu pomp ciepła maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 40 tys. zł, a w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dotacja nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

W 2016 roku z udziałem miejskich dotacji zrealizowano 170 takich projektów, w ubiegłym roku było ich już 546. W tym roku w naborze prowadzonym do końca marca wniosków złożono 785, a miasto Warszawa wesprze ich realizację kwotą blisko 10,8 mln zł.

W ramach ostatniego naboru złożono 666 wniosków dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych – przyznane w tym przypadku dotacje mają wynieść ponad 8,1 mln zł.

Urzędnicy m.st. Warszawy wyliczają, że od 2012 roku w stolicy udzielono na odnawialne źródła energii 980 dotacji, z czego ponad połowę przyznano w ubiegłym roku. Łączna kwota wsparcia przeznaczonego na ten cel przekracza 12,7 mln zł.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.