Uczniowie kolejnej szkoły skorzystają z urządzeń od PGE EO

Uczniowie kolejnej szkoły skorzystają z urządzeń od PGE EO
Fot. PGE Energia Odnawialna

Dzięki wsparciu spółki PGE Energia Odnawialna w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie otwarto Pracownię Pomiarów Wielkości Elektrycznych i Nieelektrycznych.

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, w ramach współpracy szkoła została wyposażona w sprzęt niezbędny do kształcenia praktycznego w zawodzie technik elektryk, technik energetyk, technik automatyk, a przede wszystkim technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W Wejherowie uczniowie mogą korzystać m.in. ze stanowisk  do pomiarów wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego i zmiennego, a także ze stanowiska do pomiarów i regulacji wielkości nieelektrycznych – przepływów, poziomów i temperatury.

REKLAMA

–  Współpracujemy ze szkołą w Wejherowie od wielu lat i już teraz jedna trzecia pracowników naszej Elektrowni Wodnej Żarnowiec to absolwenci tej placówki. Wierzę, że ten współczynnik jeszcze wzrośnie. Energetyka potrzebuje nowych, zdolnych pracowników, by wypełnić lukę kadrową, jaką obecnie obserwujemy w naszej branży, a która jest związana  z następującą zmianą pokoleniową – komentuje Arkadiusz Sekściński, p. o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Szkoła w Wejherowie zawsze słynęła z doskonałego nauczania i przygotowywania do zawodu przyszłych elektrotechników i automatyków, dlatego cieszę się, że ten nowoczesny sprzęt trafił w tak dobre ręce Pracownia umożliwi nie tylko pomiary, ale także będzie kształcić w technikach wyważania, oceny i wzmacniania poszczególnych elementów – dodaje Piotr Książek, dyrektor Oddziału Elektrownia Wodna Żarnowiec PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

PGE EO ma już doświadczenie we współpracy ze szkołami. W zeszłym roku wyposażyła pracownię OZE w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, a w tym roku, oprócz placówki w Wejherowie, podobną współpracę nawiązała ze szkołami w Gorlicach, Radomiu, Opolu i Zgorzelcu.

Spółka zapewnia, że nie tylko pomaga w wyposażeniu pracowni. W ramach patronatu najlepszym uczniom zapewnia też płatne praktyki, organizuje wykłady oraz umożliwia zwiedzanie elektrowni wodnych i wiatrowych.

Obecnie PGE Energia Odnawialna dysponuje14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW. To około 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.