45 mln zł dotacji na OZE w woj. lubuskim

45 mln zł dotacji na OZE w woj. lubuskim
Fot. Gehrlicher Solar

Przedsiębiorcy planujący inwestycje w odnawialne źródła energii w woj. lubuskim w końcu mogą ubiegać się o dotacje z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Poprzednie dwa konkursy w tym obszarze anulowano, za to teraz do podziału jest większy budżet.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020” prowadzony jest pierwszy nabór wniosków w konkursie z działania 3.1 „Odnawialne źródła energii”, typ I „Budowa nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej”.

Wcześniej w ramach lubuskiego RPO 2014-2020 anulowano dwa konkursy z tego działania, dotyczące wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a udało się przeprowadzić tylko jeden konkurs mający na celu dofinansowanie inwestycji w sieci dystrybucyjne mające służyć zwiększaniu możliwości przyłączania OZE. 15 mln zł unijnych dotacji pozyskała na ten cel Enea Operator.

REKLAMA

Teraz inwestorzy z woj. lubuskiego będą mogli pozyskać dotacje na inwestycje w wytwarzanie energii z OZE w konkursie, w którym nabór jest prowadzony do końca tego miesiąca.

Budżet konkursu zwiększono z 30 mln zł w poprzednim, anulowanym konkursie, do 45 mln zł.

REKLAMA

Te środki będzie można przeznaczyć na dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji zakładających budowę elektrowni wiatrowych, biomasowych i wodnych o mocy do 5 MW, elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 2 MW oraz instalacji biogazowych o mocy do 1 MWe.

O dotacje mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, stowarzyszenia i porozumienia.

Przewidywany termin rozstrzygnięcia tego konkursu to połowa 2019 r. Powinien to być jedyny tegoroczny konkurs z działania 3.1 poświęconego inwestycjom w odnawialne źródła energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Lubuskie 2020” .

Natomiast w tym roku w lubuskim RPO pojawi się jeszcze szansa na unijne dotacje na instalacje OZE realizowane w ramach projektów termomodernizacyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.