Ponad 218 mln zł unijnych dotacji na energię odnawialną na Mazowszu

Ponad 218 mln zł unijnych dotacji na energię odnawialną na Mazowszu
Fot. Polski Solar

W domach mieszkańców i na budynkach publicznych kolejnych gmin na Mazowszu pojawią się odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika, kolektory słoneczne i pompy ciepła. To efekt unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Łącznie w konkursie na OZE zostaną przyznane dotacje już na ponad 218 mln zł, a pula dofinansowania na energię odnawialną w mazowieckim RPO jest systematycznie zwiększana.

W województwie mazowieckim trwa podpisywanie kolejnych umów z gminami, które pozyskają unijne dotacje na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swoich obiektach, a także w domach mieszkańców.

Ostatnio podpisane umowy z działania 4.1 realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego umożliwią montaż odnawialnych źródeł energii w gminach Pokrzywnica, Obryte, Ojrzeń oraz w powiecie pułtuskim, gdzie powstanie ponad 700 instalacji OZE. Na budynkach prywatnych pojawi się 697 instalacji, a 13 instalacji dotyczy budynków użyteczności publicznej. Wartość całego projektu wynosi 12,3 mln zł, a przyznane dofinansowanie sięga 9,8 mln zł.

REKLAMA

Inny, dofinansowany właśnie projekt, realizowany w Milanówku, zakłada wykorzystanie energii odnawialnej na terenie lokalnej stacji uzdatniania wody. Przewidziano montaż 22 instalacji fotowoltaicznych oraz 2 pomp ciepła. Wsparcie dla tej inwestycji wynosi 965 tys. zł

Przyznanie dotacji na te projekty było możliwe dzięki zwiększeniu, już po raz kolejny, budżetu unijnego dofinansowania na wytwarzanie energii odnawialnej z konkursu 4.1. realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

– Kolejny raz Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków w konkursie. Do wnioskodawców trafi ponad 218,7 mln zł z RPO WM 2014-2020. Realizacja łącznie 35 inwestycji wpłynie na jakość powietrza w regionie. To także realne oszczędności w domowych budżetach i kasach samorządowych. Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to także walka ze smogiem – komentuje Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W ostatnich dniach podpisano ponadto umowy na dofinansowanie w wysokości 8,64 mln zł na OZE w gminach Rzeczniów, Ciepielów i Solec nad Wisłą, w których powstanie ponad 500 instalacji.

Realizowany przez te gminy projekt, którego całkowity koszt wyniesie 10,8 mln zł, dotyczy montażu 248 jednostek wytwarzających energię cieplną i 258 do produkcji energii elektrycznej. Instalacje powstaną na dachach budynków mieszkalnych oraz na obiektach publicznych. W ramach projektu zostaną także przygotowane broszury informacyjne dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców

Dzięki podpisanym ostatnio umowom na unijne dofinansowanie z mazowieckiego RPO inwestycje w odnawialne źródła energii zostaną ponadto realizowane w 28 miejscowościach na terenie gminy Skaryszew. Pprzewidziano tam montaż 155 instalacji OZE, w tym 27 instalacji solarnych, 120 instalacji fotowoltaicznych i 8 pomp ciepła.

REKLAMA

– Udało nam się pozyskać dofinansowanie na instalację prawie 160 instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym mieszkańcy gminy Skaryszew będą w stanie ograniczyć zanieczyszczenie. To jest pierwszy milowy krok, żeby oczyścić powietrze, a także żeby mieszkańcy finansowo odczuli, że wcale ogrzewanie domu czy wytwarzanie prądu nie musi być drogie. Projekt jest odpowiedzią na konsultacje z mieszkańcami – komentuje burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek.

Podpisana ostatnio umowa zakłada przyznanie na ten cel gminie Skaryszew unijnych dotacji z RPO WM w wysokości 1,88 mln zł. Całkowita wartość inwestycji ma wynieść 2,36 mln zł.

Dotacje na energię odnawialną na Mazowszu to efekt ostatniego konkursu przeprowadzonego w ramach działania 4.1 „Odnawialne źródła energii” – typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych”.

Decyzją zarządu województwa inwestycje w odnawialne źródła energii na podstawie złożonych wniosków w tym konkursie zrealizowane zostaną również w innych gminach ma Mazowszu – m.in. Lubowidz, Przesmyki, w Gminie Miejskiej Ciechanów, Przasnysz, Sokołów Podlaski, Gostynin, Stara Kornica, Jabłonna Lacka, Góra Kalwaria czy Myszyniec.

Gmina Przesmyki pozyskała ponad 7,8 mln zł z RPO WM i dzięki temu zamontuje na budynkach mieszkalnych, gospodarczych lub na gruncie oraz na obiektach użyteczności publicznej 1076 instalacji OZE. Będą to kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne. Projekt obejmie 4 gminy partnerskie – Przesmyki, Korczew, Paprotnia i Repki. Inny projekt, realizowany przez gminę Myszyniec, zakłada montaż 260 instalacji fotowoltaicznych oraz 502 zestawów kolektorów słonecznych, a także pomp ciepła.

Na razie w woj. mazowieckim nie przewidziano kolejnych konkursów na dotacje z działania 4.1. dedykowanego produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Dotacje na odnawialne źródła energii z RPO WM można pozyskać także z działań związanych z efektywnością energetyczną. W tym przypadku ostatnio przyznana dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, w wysokości 2,3 mln zł, umożliwi przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w budynkach użytkowanych przez Urząd Miasta oraz w obiektach Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim, a także w OSP w Izdebnie Kościelnym. Te inwestycje również przewidują zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.