Premier zdymisjonował ministra skarbu. Jest nowy kandydat

Premier zdymisjonował ministra skarbu. Jest nowy kandydat
Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc-by-2.0

{więcej}Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował o odwołaniu Mikołaja Budzanowskiego ze stanowiska ministra skarbu. Ma go zastąpić Włodzimierz Karpiński. 

Mikołaja Budzanowskiego na stanowisku szefa resortu skarbu ma zastąpić Włodzimierz Karpiński – dotychczasowy wiceminister administracjii cyfryzacji, który wcześniej pełnił funkcję m.in. członka zarządu Zakładów Azotowych Puławy, w którym odpowiadał za wprowadzenie spółki na giełdę. 

REKLAMA

Premier wspomniał dzisiaj także o możliwości stworzenia osobnego resortu, który skupi się na sprawach związanych z energetyką, lub powołania specjalnego pełnomocnika rządu ds. energetyki – w celu stworzenia jednolitego nadzoru nad sektorem energetycznym. Obecnie kwestie energetyczne w rządzie leżą w kompetencji m.in. Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa. 

REKLAMA

MSP nadzoruje działalność państwowych koncernów energetycznych: PGE, Taurona Enei i Energi. W sprawie tej ostatniej resort skarbu przygotowuje się do odsprzedaży swoich udziałów poprzez skierowanie Energi na Giełdę Papierów Wartościowych. Ministerstwo Skarbu jest także jednym z kluczowych resortów, które pracują nad rządowym konsensusem w sprawie projektów ustaw energetycznych, w tym ustawy o OZE. Głos ministra skarbu ma szczególne znaczenie przy ustalaniu reguł przyszłego systemu wsparcia dla źródeł odnawialnych, którego zasady i wyznaczone poziomy wsparcia będą miały ważne znaczenie dla funkcjonowania i rentowności koncernów energetycznych wytwarzających energię m.in. w elektrowniach wodnych, wiatrowych czy instalacjach współspalania biomasy z węglem. 
gramwzielone.pl