W. Pawlak: Ministerstwo Finansów nie rozumie korzyści z ustawy o OZE

W. Pawlak: Ministerstwo Finansów nie rozumie korzyści z ustawy o OZE
FriendsOfEurope, flickr cc-by-2.0

{więcej}Były minister gospodarki i jeden z autorów ustawy o OZE skomentował wczoraj stan rządowych prac nad przyjęciem ustaw wchodzących w skład tzw. dużego trójpaku energetycznego. 

Wypowiadając się na temat prac nad ustawą o OZE Waldemar Pawlak odniósł się do stanowiska Ministerstwa Finansów, które chce ograniczenia kosztów systemu wsparcia dla OZE.  

– Minister finansów jest przekonany że może wyrwać pieniądze z systemu wsparcia i włożyć je do budżetu. Jego przekonie jest tym bardziej uzasadnione, że dochody z aukcji dot. uprawnień do emisji CO2 zostały w całości przekazane do budżetu. (…) To jest de facto podwyższona akcyza za energię elektryczną. (…) Tutaj jest podobna nadzieja, że pieniądze z systemu wsparcia można przejąć do budżetu. Potrzebne jest przekonanie Ministertswa Finansów, aby odpuściło, bo i tak tych pieniędzy nie dotknie – zauważył Waldemar Pawlak podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energetyki poświęconego fotowoltaice. 

REKLAMA
REKLAMA

Stanowisko Ministerstwa Finansów to obecnie jedna z głównych przeszkód w przyjęciu przez rząd zasad nowego systemu wsparcia dla OZE zawartych w przygotowanym przez resort gospodarki projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

Jak uzasadniał wczoraj Waldemar Pawlak, „resort finansów nie rozumie, że system wsparcia to obieg zamknięty wewnątrz samego rynku energii i że pieniądze z niego nie trafią do budżetu państwa.”

– I tu jest potrzebne przekonanie kolegów, którzy zajmują się budżetem, aby odpuścili, bo i tak tych pieniędzy nie dotkną. Paradoksalnie mogą mieć pożytek z droższej energii, bo dostaną więcej dochodów z tytułu VAT. (…) Jeśli nawet cena energii wzrośnie, będzie to przy okazji elegancki sposób na ściągnięcie podatków. (…) Ponadto, OZE to nowe miejsca pracy. Zamiast importować ropę i gaz, będziemy płacić naszym pracownikom, którzy zostawiają pieniądze w kraju – powiedział Waldemar Pawlak.
gramwzielone.pl