M. Woszczyk: mały trójpak powinien wejść w życie do 30 września

M. Woszczyk: mały trójpak powinien wejść w życie do 30 września
Marek Woszczyk, prezes URE. Foto: Newseria

{więcej}Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, nowelizacja Prawa energetycznego nazywana potocznie małym trójpakiem powinna wejść w życie do końca III kwartału br.

Marek Woszczyk agrumentował podczas wczorajszej debaty „Okrągły stół na temat perspektyw rozwoju rynku gazu w Polsce”, że wejście w życie małego trójpaku do końca września pozwoli na dokonanie częściowej liberalizacji rynku gazowego. Właśnie z końcem września kończy się zatwierdzona przez URE taryfa na gaz podmiotu dominującego na rynku gazu w Polsce, czyli PGNiG.

REKLAMA

Po wejściu w życie procedowanej obecnie w parlamencie poselskiej nowelizacji Prawa energetycznego, będzie możliwe uwolnienie cen gazu i wprowdzenie wpisanego do małego trójpaku obliga giełdowego na handel gazem. Zapis przyjęty w małym trójpaku stanowi, że po jego wejściu w życie – do końca 2013 r. obligo giełdowe w zakresie handlu gazem wyniesie 30 proc., w pierwszej połowie 2014 r. – 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. – 70 proc.

REKLAMA

Marek Woszczyk zapowiedział ponadto, że wraz z wejściem w życie obliga giełdowego Urząd Regulacji Energetyki zwolni sprzedawców energii z obowiązku przekładania Urzędowi wniosków taryfowych w zakresie cen gazu oferowanych odbiorcom przemysłowym, które obecnie podlegają zatwierdzeniu przez URE. 

W ubiegłym miesiącu projekt małego trójpaku został przyjęty jednogłośnie przez sejmową komisję gospodarki. Jej przedstawiciele zapowiadali wówczas, że może on zostać przyjęty przez parlament do końca czerwca. 
gramwzielone.pl