Sejm przyjął poprawki w małym trójpaku istotne dla prosumentów

Sejm przyjął poprawki w małym trójpaku istotne dla prosumentów
....

{więcej}Sejm przyjął dzisiaj ostateczną wersję nowelizacji Prawa energetycznego, czyli tzw. małego trójpaku. Posłowie zaakceptowali uwagi wniesione tydzień temu do małego trójpaku przez senatorów. 

Posłowie przyjęli poprawki Senatu m.in. w zakresie zmniejszenia obliga na handel gazem na giełdzie z wcześniej zaproponowanych 70% do 55%. Ponadto, po akceptacji poprawek wniesionych przez Senat w małym trójpaku znalazły się rozwiązania umożliwiające produkcję i sprzedaż energii do sieci przez osoby fizyczne, ale tylko po cenie 80% średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym z roku wcześniejszego. Ten zapis skrytykowała Koalicja Klimatyczna. 

REKLAMA

– Cieszymy się, że Senat docenił rolę prosumenta i zaakceptował to, czego nie chcieli wprowadzić posłowie. To niezbędny krok w kierunku rozwoju rynku prosumenckiego. Źle się stało, że równocześnie ograniczył cenę sprzedaży energii do 80% średniej ceny z ubiegłego roku. Tym bardziej potrzebne jest więc uchwalenie rządowej Ustawy o OZE, która wprowadzi system taryf stałych dla mikroinstalacji. Tylko wtedy będzie można mówić o prawdziwej rewolucji –  komentuje Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
gramwzielone.pl

REKLAMA