Brytyjczycy krytykują koszty dopłat do zielonej energii. "Nawet 22 mld funtów do 2020 r."

Brytyjczycy krytykują koszty dopłat do zielonej energii. "Nawet 22 mld funtów do 2020 r."
LaertesCTB, flickr cc-by-2.0

{więcej}Brytyjskie zrzeszenie konsumentów Taxpayer’s Alliance wzywa do ograniczenia kosztów dopłat do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na Wyspach. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane Taxpayer’s Alliance, w tym roku koszty dopłat do produkcji zielonej energii wyniosą na Wyspach ok. 2 mld funtów, w perspektywie 6 lat wzrosną nawet do 5,3 mld funtów, a na koniec obecnej dekady ich łączny koszt może wynieść ok. 22 mld funtów, co w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe oznacza kwotę 425 funtów. 

REKLAMA

Taxpayers Alliance zwraca uwagę na wysokie koszty dopłat do produkcji energii na lądowych i morskich farmach wiatrowych, które wynoszą odpowiednio 100 i 155 funtów/MWh, a także na długi okres dopłat wynoszący w zależności od rodzaju technologii od 15 do 25 lat. Obecnie energia na Wyspach kosztuje ok. 50 funtów/MWh, a różnica wynikająca z wyższej ceny energii zielonej jest przenoszona przez sprzedawców energii w taryfie za energię na przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. 

REKLAMA

Jak informuje PAP, rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna skłania się do ograniczenia dopłat do produkcji zielonej energii, a także do przeforsowania na forum Unii Europejskiej ulg dla energochłonnych brytyjskich przedsiębiorstw. Przeciwnikiem dużych cięć w systemie wsparcia dla technologii niskoemisyjnych jest natomiast brytyjski sekretarz Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu Edward Davey, który przekonuje, że decydującym czynnikiem dla obecnych wzrostów cen energii nie są koszty wsparcia energetyki odnawialnej, a rosnące ceny surowców energetycznych.
gramwzielone.pl