PAS: Uwaga na fake news kolportowany przez sprzedawców węgla

PAS: Uwaga na fake news kolportowany przez sprzedawców węgla
Fot. Rockwool

Polski Alarm Smogowy sygnalizuje, że Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, zgodnie z którymi z powodu zimna w Polsce miało umierać 35 tysięcy osób.

Dane, na które ma się powoływać Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, pochodzą z raportu „Ubóstwo energetyczne – śmiertelność i jej koszt”autorstwa dr Grzegorz Libora z Uniwersytetu Śląskiego.

Jednak nawet sam autor opracowania podchodzi do tej liczby z dystansem, a jego raport jest pełen błędów metodologicznych – wskazuje Polski Alarm  Smogowy.

REKLAMA

– Do liczby zgonów spowodowanych zimnem, jak i ich kosztu, należy podchodzić z pewną dozą ostrożności, nie wyciągając z zaprezentowanych danych zbyt daleko idących wniosków – napisał w podsumowaniu raportu autor dr Grzegorz Libor.

Zdaniem PAS, wątpliwości budzi także samo wyliczenie, a przede wszystkim liczne błędy metodologiczne i uproszczenia.

REKLAMA

Większość z nich na stronie SmogLab.pl opisali eksperci Polskiego Alarmu Smogowego Jakub Jędrak i Łukasz Adamkiewicz. Wśród nich można wymienić między innymi to, że autor raportu podaje liczbę 35 tys. zgonów, których przyczyną było w Polsce w 2017 roku zimno.

W jaki jednak sposób autor policzył te 35 tys. zgonów „z powodu zimna”? Po prostu z różnicy umieralności w zimie i w pozostałych miesiącach. Założył przy tym, że wyższa umieralność w miesiącach chłodnych jest w całości wyłącznie spowodowana wpływem niskiej temperatury tłumaczą aktywiści PAS.

Autor raportu miał ponadto zupełnie pominąć wpływ, jaki na umieralność mają inne czynniki, poza temperaturą choćby zwiększona zachorowalność na choroby zakaźne (np. grypę) w sezonie grzewczym, a także wpływ pyłowych zanieczyszczeń powietrza, których stężenia są w Polsce również znacznie wyższe w sezonie grzewczym niż poza nim.

Wpływ zanieczyszczeń pyłowych powietrza na zdrowie jest tak dobrze znany i udokumentowany, że pomijanie go w jakimkolwiek tego typu opracowaniu jest zupełnie niezrozumiałe. A raczej, jest zupełnie niezrozumiałe dopóki nie przypomnimy sobie, że raport dr Grzegorza Libora jest rozpowszechniany przez organizację zrzeszającą osoby zarabiające na sprzedaży węgla – komentują aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.