Niemal 40 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”

Niemal 40 tys. wniosków w programie "Czyste powietrze"
Fot. Rockwool

Z najnowszych informacji przekazanych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że dotąd wpłynęły wnioski o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” w ilości 38,5 tys. W przypadku ilu z tych wniosków podjęto już decyzje o przyznaniu dofinansowania?

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Środowiska, cytowany przez Polską Agencję Prasową, złożone do 22 marca wnioski, o łącznej wartości dofinansowania 838 mln zł, skutkowały dotąd przyznaniem pozytywnych decyzji w przypadku 6 tys. wniosków zakładających dofinansowanie w wysokości 88 mln zł.

Dotychczas zawarto 2,8 tys. umów na blisko 36 mln zł.

REKLAMA

Przy tym najwięcej wniosków, w ilości ponad 5 tys., złożono w śląskim WFOŚiGW, a następnie 4,2 tys. w mazowieckim WFOŚiGW oraz 4 tys. w małopolskim Funduszu.

Jak wcześniej informował serwis prasowy Ministerstwa w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, do końca pierwszego tygodnia lutego wpłynęło 27,4 tys. wniosków.

Oznacza to, że w ciągu ostatniego półtora miesiąca do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło 11,1 tys. aplikacji.

REKLAMA

Na początku tego roku NFOŚiGW, który nadzoruje realizację programu „Czyste powietrze”, wprowadził do niego nowe zasady, co wynikało z implementowania z początkiem 2019 r. tzw. ulgi termomodernizacyjnej.  

Konieczność zaktualizowania zasad dofinansowania spowodowała trwający na przełomie 2018/19 r. przestój w przyjmowaniu wniosków.

Wcześniej do końca 2018 r. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej łącznie w całym kraju przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków i podpisano wówczas ponad 100 umów, przyznając dofinansowanie na ponad 1 mln zł.

Program „Czyste Powietrze” ma być realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła, i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

W programie można ubiegać się o dotacje i preferencyjne pożyczki m.in. na montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych, a ponadto wyłącznie o pożyczki na instalację domowych systemów fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.