Rząd rezygnuje z fachowca od walki ze smogiem

Rząd rezygnuje z fachowca od walki ze smogiem
Piotr Woźny. Fot. KPRM, flickr cc

Ceniony w środowisku aktywistów antysmogowych rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem, Piotr Woźny, ma stracić pracę.

Według „Pulsu Biznesu”, zajmujący się dotąd koordynacją rządowych działań w obszarze walki ze smogiem Piotr Woźny na stracić stanowisko rządowego pełnomocnika w ramach najbliższej rekonstrukcji rządu zaplanowanej po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Piotr Woźny odpowiadał m.in. za wdrożenie rządowego programu „Czyste powietrze”, z którego dofinansowywane są inwestycje termomodernizacyjne w domach jednorodzinnych. Program ruszył we wrześniu ubiegłego roku, a jak wynika z zapewnień rządu, budżet tego programu ma przekroczyć 100 mld zł.

REKLAMA

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zajmował się przygotowaniem także m.in. norm jakości węgla i kotłów, następnie podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku tego roku, a ponadto Piotr Woźny wdraża rządowy program „Stop Smog” mający na celu wsparcie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w inwestycjach termomodernizacyjnych.

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie „Pulsu Biznesu” Piotr Woźny zapewnił, że „nie miał okazji rozmawiać z osobami z otoczenia premiera/KPRM na temat terminu zakończenia pełnionej przeze mnie funkcji” i że obecnie zajmuje się wdrażaniem programu „Stop Smog” oraz Zintegrowanego systemu wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji (ZONE), którego celem jest wdrożenie elektronicznego systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji wraz z narzędziami analitycznymi.

Zmian – m.in. tych, na które miała zwracać uwagę Komisja Europejska – wymaga w końcu program „Czyste powietrze”.

– Fatalna wiadomość. W rządzie nie będzie już koordynatora działań antysmogowych. Odchodzi Pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny. Co dalej z koordynacją tego ważnego programu? – komentuje na Twitterze Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.