REKLAMA
 
REKLAMA

7 postulatów Polskiego Alarmu Smogowego do premiera i rządu

7 postulatów Polskiego Alarmu Smogowego do premiera i rządu
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Polski Alarm Smogowy przedstawił siedem postulatów – antysmogowych zadań – których realizacja ma o połowę ograniczyć w Polsce liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych złą jakością powietrza. 

Polski Alarm Smogowy (PAS) zaprezentował 7 antysmogowych zadań, które postawił przed premierem Donaldem Tuskiem i nowym rządem w ramach walki o poprawę jakości powietrza w Polsce. Realizacja zaproponowanych rozwiązań ma zwiększyć z 2 do 30 mln populację mieszkańców naszego kraju oddychających czystym powietrzem.

Listę zadań PAS przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Organizacja zapowiada, że planuje obserwować postępy we wdrażaniu postulatów. Ocena działań rządu pod kątem walki ze smogiem ma się odbyć na początku następnego sezonu grzewczego – w październiku 2024 r.

REKLAMA

Wśród przedstawionych postulatów jest mi. in. przyspieszenie realizacji programów termomodernizacji budynków mieszkalnych, tj. Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Na liście zadań znajdują się także niezbędne działania w obszarze regulacji, które pozwolą wyeliminować zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania budynków, mi.in.: uchwały antysmogowe, standardy emisyjne urządzeń grzewczych, normy jakości węgla oraz rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Nie tylko programy termomodernizacji

Jak podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, aby skutecznie walczyć ze smogiem, państwo nie może ograniczać się tylko do programów wsparcia finansowego.

Niezbędne jest wdrożenie i przestrzeganie przepisów antysmogowych, tj. uchwał antysmogowych i norm jakości węgla. Tylko ich równoczesne wdrożenie umożliwi efektywne wykorzystanie ograniczonych środków publicznych – mówi Andrzej Guła.

Lista 7 zadań zawiera również rekomendacje w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z przedsiębiorstw oraz transportu samochodowego.

REKLAMA

PAS proponuje  także utworzenie funduszu czystego transportu, z którego finansowane byłoby wsparcie dla przedsiębiorców oferujących przewóz towarów i usług, działających na terenie miast tworzących strefy czystego transportu. Środki w kwocie 1,4 mld zł miałyby pochodzić z funduszu dróg samorządowych finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAS zaleca także wzmożenie kontroli wycinania filtrów cząstek stałych (DPF) oraz usprawnienie kontroli emisyjności pojazdów podczas corocznych przeglądów. Należy także ograniczyć napływ do Polski wysokoemisyjnych pojazdów, podwyższając akcyzę dla samochodów najbardziej zanieczyszczających powietrze.

Inspekcja ochrony środowiska

W obszarze zanieczyszczeń, które generuje przemysł i przedsiębiorstwa, PAS widzi konieczność reformy inspekcji ochrony środowiska, która jego zdaniem nie zapewnia obywatelom skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami.

Powszechna praktyka kontroli z wcześniejszą zapowiedzią, zamiast kontroli interwencyjnych, zupełnie niweczy możliwość ścigania przestępczej działalności – mówi Andrzej Guła – i dodaje, że obywatele powinni mieć zagwarantowane podjęcie natychmiastowej reakcji przez służby w sytuacji niekontrolowanych emisji.

PAS podkreśla także potrzebę rozwoju państwowego monitoringu powietrza, wskazując konieczność zwiększenia liczby stacji mierzących zanieczyszczenia pyłem – z istniejących 287 do 400. W przypadku stacji monitorujących zanieczyszczenia samochodowe ich liczba ma wzrosnąć co najmniej pięciokrotnie – z obecnych 20 do 100. Równie ważne jest także zapewnienie stabilnego finansowania na obsługę stacji.

Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Plan przedstawiony przez PAS skupia się na 7 postulatach i zadaniach dla nowego rządu. Chodzi o:

  1. Rozwój programów finansujących termomodernizację budynków mieszkalnych
  2. Wprowadzenie i wdrożenie regulacji prawnych dotyczących emisji z ogrzewania budynków
  3. Wprowadzenie mechanizmów rozliczeń energii wspierających czyste źródła energii
  4. Rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
  5. Miasta bez smogu transportowego – przeciwdziałanie zanieczyszczeniom komunikacyjnym
  6. Przemysł, przedsiębiorcy – reforma inspekcji ochrony środowiska
  7. Pomiar smogu – rozwój państwowego monitoringu powietrza.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

7punktów PAS:
1. Więcej pieniędzy
2. Więcej pieniędzy
3.Więcej pieniędzy
4. Więcej …..

Wiwoiwi@ I głupie, irytujące alertu w TVP gdy włączysz napisy dla niesłyszących. Co 15-30min.

Pieniędzy niema i nie będzie

Dzięki takim programom jak Czyste Powietrze życie jest droższe. Powstają kolejne grupy biurokratów, kotły i instalacje są droższe. A dotacje dostają nieliczni bo można stwierdzić że coś jest niezgodne. Z autopsji zapytalem czy obecność kotła na liście ZUM gwarantuje otrzymanie dotacji, (otóż nie!!!), Czy macie jakąś swoją listę ? Miesiąc mija i brak odpowiedzi.

@Tomas – a dzięki brudasom, którzy ogrzewają domy węglem, życie jest gorsze. Droższe nie jest. Oby ceny węgla i opłaty za emisję od 2027 zabolały ich jak najbardziej!

Tylko że dotacje dostają posiadacze domów a na dotacje składają się wszyscy, ponieważ dotacje pochodzą z podatków. To jest socjalizm fajnie nie?

Oby jak najwięcej zgonów im mniej Polaków tym lepiej dla Polski 😂😂🤣🤣.

Jakbyście coś nie rozumieli, to ten alarm smogowy to jest odpowiednik ZSMP z lat 80. Wtedy było: więcej komunizmu i osiągniemy dobrobyt, a teraz więcej OZE i będziemy zero emisyjni, jak to historia lubi się powtarzać.

Brudasy palą śmieciami, a nie weglem. Mieszkam na osiedlu gdzie większość pali ekogroszkiem, dymu nie widać i oddycha się bezproblemowo. KE wciska niechęć do węgla i od niedawna do ponoć ekologicznego gazu. Szybko się zmienia podejście ekologów. Może by usprawnić ruch w miastach – sygnalizacje świetlne ? Po co przepis z pierwszeństwem pieszych ? To też nie eko!!

@baca brudasy palą śmieciami. Mieszkam na osiedlu gdzie pali się ekogroszkiem i dymu oraz uciążliwości nie ma. Antysmogowcy zajmijcie się spalinami z ulic, choćby wytycznymi dla płynności ruchu,ile niepotrzebnego przepalania paliwa w korku, na światłach etc. Przepis z pierwszeństwem pieszych ??? Nie kasujcie komentarza!

Bardzo piękne postulaty.Tylko jaki procent społeczeństwa na to stać.Kto to np.opracowywal program Czyste Powietrze po prostu chyba uważają nas za idiotów.Zeby dostać najwyższe wsparcie to trzeba mieć taki dochód że ciężko byłoby przeżyć.Ktory bank takiemu oglądowi udzieli kredytu nie mówiąc o jego spłacie.Na miły Bóg bądźmy realistami .Polacy w większości są za biedni na takie przedsięwzięcia. Nie wszyscy są politykami

Dziś alert smogowy na zielono cała mapka Polski..a jest zima i ludzie się palą w piecach ..dlatego nie szcujcie na siłę..dzięki programom PiS o dofinansowaniu u zmianach w tzw. kopciuchów nastąpiła duża poprawa ..te farmy wiatrakowe są nam nie potrzebne .. nam Polakom nakazuje się zamykanie kopaln a w Niemczech nie ..wystarczy świadomość ludzi ..

🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Pozdrawiam. 11-02-2024 06:02

250 000 zgonów srokowidowych…jakoś nikomu nie przeszkadza i winnych brak.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA