Premia termomodernizacyjna będzie wyższa

Premia termomodernizacyjna będzie wyższa
Ludomił Sawicki/Unsplash

Najnowsze zmiany w prawie zwiększyły wsparcie w zakresie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków. Wysokość premii termomodernizacyjnej uzyskiwanej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. Jeszcze wyższe wsparcie będzie przysługiwać, gdy inwestycja obejmie wykorzystanie odnawialnego źródła energii.

Wyższe wsparcie jest możliwe dzięki przepisom ustawy z 29 września 2022 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych (DzU poz. 2456), która weszła w życie z początkiem tego miesiąca.

Zmiany dotyczą Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR), z którego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udziela premii na remonty i poprawę efektywności energetycznej budynków. Wprowadzone zmiany podnoszą wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej, które spłacają część kredytu zaciągniętego przez inwestora w banku kredytującym.

REKLAMA

W BGK pojawiło się też nowe rozwiązanie – premia MZG, która pomoże poprawić stan techniczny mieszkaniowego zasobu gmin.

Wszystkie te rozwiązania będą funkcjonować pod wspólną nazwą – Program TERMO.

Ile wyniesie wsparcie i kto z niego skorzysta?

Wysokość premii termomodernizacyjnej wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. Mogą się o nią starać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne – w tym właściciele domów jednorodzinnych.

Jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii, wówczas premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Z 15 do 25 proc. kosztów przedsięwzięcia wzrosła też premia remontowa. Może z niej skorzystać ta sama grupa inwestorów co w przypadku premii termomodernizacyjnej – oprócz właścicieli domów jednorodzinnych.

Premia remontowa jest dostępna w przypadku budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:

  • co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową
  • co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową – jeżeli budynek należy do TBS lub SIM i wybudowano go przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do 30 września 2009 roku lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z 1995 roku o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej lub remontowej inwestor składa w banku kredytującym, który współpracuje z BGK. Lista banków kredytujących jest dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe rozwiązanie premia MZG

REKLAMA

Od 1 grudnia gminy i spółki gminne mogą wnioskować o premię MZG. Wsparcie dotyczy remontów i termomodernizacji budynków mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne należą do mieszkaniowego zasobu gminy. Obiekty te powinny znajdować się na obszarze, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Elementy budynku po zrealizowaniu prac muszą spełniać określone w prawie budowlanym wymagania minimalne dot. oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Wysokość premii MZG to standardowo 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wsparcie wzrasta do 60 proc. jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, a także kiedy inwestycja jest rewitalizacją opisaną w gminnym programie rewitalizacji.

Inaczej niż w przypadku premii remontowej i termomodernizacyjnej, wnioski o udzielenie premii MZG należy składać bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. Premię MZG można otrzymać niezależnie od tego czy inwestycja jest finansowana z kredytu czy ze środków własnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.