
Obecna w Polsce grupa Axpo wchodzi na portugalski rynek biometanu
Szwajcarska grupa energetyczna Axpo uruchamia w Portugalii projekt biometanowy, którego celem jest wykorzystanie odpadów rolniczych do produkcji energii odnawialnej.
Szwajcarska grupa energetyczna Axpo uruchamia w Portugalii projekt biometanowy, którego celem jest wykorzystanie odpadów rolniczych do produkcji energii odnawialnej.
PGE przygotowuje się na duże inwestycje. Kluczowe są projekty z obszaru morskiej energetyki wiatrowej oraz sieci dystrybucyjnej.
W ramach pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną, ogłoszonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), nie wyłoniono żadnego zwycięzcy. Pierwsza zeszłoroczna aukcja zakończyła się przyznaniem wsparcia dla dwóch przedsiębiorców.
Program, którego wdrożenie ogłosiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, ma umożliwić odejście od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie. Na wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów przewidziano łącznie 2 mld zł.
W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje pozostawienie dwóch możliwości rozliczeń prosumentów od 1 lipca br. Wybór będzie należał do właściciela mikroinstalacji.
Celem badań naukowców z Uniwersytetu w Transylwanii było zbadanie wpływu nierównomiernego zapylenia na efektywność pracy modułów fotowoltaicznych. Redukcja wydajności okazała się znacząca, a – zdaniem naukowców – w dobie zmian klimatycznych coraz częściej możemy mieć do czynienia z tego typu problemami.
W Urzędzie Miejskim w Turku podpisano umowę na budowę ciepłowni geotermalnej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2025 r.
Morska farma wiatrowa Bałtyk 1 przygotowywana jest do udziału w aukcji w 2025 r. Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej projektu.
W ostatnim tygodniu do programu Czyste Powietrze złożono rekordową liczbę wniosków – ponad 6,6 tys. To znacznie więcej, niż wynosiła tygodniowa średnia dla 2023 roku. Zdaniem ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego, żeby wypełnić założenia programu, liczba wniosków powinna sięgać 8 tys...
Na dachu jednego z budynków Politechniki Warszawskiej powstanie pilotażowa instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn energii. W pracach nad tym innowacyjnym systemem weźmie udział stołeczny operator systemu dystrybucyjnego.
Rozwój sektora OZE to megawatogodziny taniej energii elektrycznej, pod warunkiem, że znajdą się odbiorcy, którzy ją zużyją. W innym wypadku staje się bezwartościowa i nie zostanie wyprodukowana. Mimo że wiosna dopiero się zaczyna, PSE już kilkukrotnie zostało zmuszone do przymusowego wyłączenia farm PV...
Bank Gospodarstwa Krajowego wdroży preferencyjną pożyczkę na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i OZE. Program skierowany jest do samorządów miast.
Największy operator systemu dystrybucyjnego (OSD) w kraju wdraża nowe rozwiązania, które mają usprawnić rozwój inteligentnych sieci energetycznych. Pilotażowe instalacje wprowadzono w czterech oddziałach: lubelskim, białostocki, zamojskim i rzeszowskim.
Do tej pory finansowanie ESCO dostępne było głównie dla instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych w najbliższej okolicy nieruchomości należących do odbiorcy. Finansowanie ESCO także dla modelu zdalnego otwiera dla przedsiębiorców nowe możliwości w zakresie transformacji energetycznej...
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przypomina o różnych możliwościach wsparcia oferowanych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Nadal można otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynków mieszkalnych i wymiany starych źródeł ciepła na paliwo stałe na niskoemisyjne źródła ciepła.