Berlin chce wydłużyć dopłaty do zakupu aut elektrycznych

Berlin chce wydłużyć dopłaty do zakupu aut elektrycznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz zadeklarował, że chce przedłużyć na kolejną dekadę obowiązywanie subsydiów na samochody całkowicie elektryczne oraz hybrydy plug-in  informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.  

Scholz zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie branża motoryzacyjna w Niemczech przeznaczyła na elektromobilność „miliardy euro”.

– Musimy wesprzeć te inwestycje rozwojem infrastruktury ładowania i odpowiednimi rozwiązaniami podatkowymi. Myślę, że w zakresie polityki przemysłowej niezwykle istotną kwestię stanowi rozszerzenie naszego programu wsparcia zakupu pojazdów całkowicie elektrycznych i hybryd typu plug-in, który jest obecnie ograniczony czasowo do 2021 r., na całą kolejną dekadę.

REKLAMA
REKLAMA

Subsydia, którymi są objęte auta elektryczne w Niemczech, przynoszą pozytywne efekty, chociaż dynamika rozwoju rynku jest w skali europejskiej stosunkowo niska.

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w 2018 r. niemieccy klienci kupili 67 658 pojazdów całkowicie elektrycznych i hybryd typu plug-in. To wzrost o 23,9 proc. względem roku 2017.

Pod względem liczby rejestracji samochodów elektrycznych na Starym Kontynencie Niemcy ustępowały w ubiegłym roku jedynie Norwegii.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych