Tesla zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych koło Berlina

Tesla zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych koło Berlina
Tesla

Swoją kolejną „Gigafactory” Tesla wybuduje koło stolicy Niemiec. To, jak szybko może ruszyć tam produkcja samochodów elektrycznych, pokazuje wybudowana w ekspresowym tempie fabryka amerykańskiego koncernu, która powstała w Szanghaju.

Elon Musk od dawna sygnalizował plany budowy fabryki samochodów elektrycznych w Europie.

Prestiżową inwestycję Tesli chciało przyciągnąć przynajmniej kilka europejskich rządów, a zainteresowanie współpracą z amerykańskim koncernem sygnalizował m.in. premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Ostatecznie wybór padł na Niemcy. Wiadomo na razie, że inwestycja może zostać uruchomiona w pobliżu Berlina, a Tesla ma już rozpoczynać poszukiwania pracowników.

O ile wiadomo było, że Niemcy mają spore szanse na przyciągnięcie nowej fabryki Tesli, o tyle wcześniejsze informacje wskazywały, że powstanie ona nie we wschodniej części Niemiec, ale bliżej granicy z Holandią lub Francją

Elon Musk poinformował wczoraj, że fabryka ma być zlokalizowana w pobliżu nowego lotniska, które ma obsługiwać stolicę Niemiec, a do tego planowane jest uruchomienie centrum badawczo-rozwojowego.

Szef Tesli poinformował, że produkcja baterii oraz samochodów elektrycznych, w tym wprowadzanego dopiero Modelu Y, w Europie powinna ruszyć do końca 2021 r.

REKLAMA

Póki co Tesla posiada już europejski zakład, który został uruchomiony w 2015 roku w Tilburgu w Holandii, gdzie składane były dotąd elektryczne samochody importowane z USA.

Amerykański koncern budował do tej pory samochody elektryczne w fabryce w Kalifornii, a baterie do nich produkowała uruchomiona we współpracy z firmą Panasonic w Nevadzie tzw. Gigafactory, w której docelowo w skali roku miały powstawać baterie o łącznej pojemności około 34 GWh.

Miano Gigafactory 2 zyskała fabryka Tesli uruchomiona w stanie Nowy Jork, w której są produkowane ogniwa i moduły fotowoltaiczne. W tym zakresie plan firmy Elona Muska to zwiększenie potencjału produkcji modułów do 1 GW w skali roku, a także uruchomienie produkcji tzw. solarnych dachówek w ramach produktu o nazwie Solar Roof.

Trzecią „Gigafactory”, w której mają być produkowane elektryczne Modele 3, Tesla uruchomiła w Szanghaju. Budowa zajęła, licząc od uzyskania wszystkich pozwoleń, zaledwie 168 dni roboczych.

Mimo wygenerowania mniejszych przychodów niż we wcześniejszym kwartale, a także wbrew prognozom analityków zakładających kolejną, kwartalną stratę, Tesli udało się wypracować w minionym kwartale wyraźny zysk. 

Więcej na temat wyników Tesli za ostatni kwartał w artykule: Tesla się rozpędza. Elon Musk ma powody do zadowolenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.