Volkswagen buduje gigafabrykę ogniw akumulatorowych w Niemczech

Volkswagen buduje gigafabrykę ogniw akumulatorowych w Niemczech
fot. Volkswagen

Koncern motoryzacyjny postawi ogromną fabrykę w Salzgitter w Dolnej Saksonii. Od 2025 roku mają w niej być produkowane ogniwa akumulatorowe dla pojazdów elektrycznych. Volkswagen planuje budowę sześciu takich zakładów w Europie.

Volkswagen realizuje swoją strategię rozszerzenia produkcji baterii do elektryków. W tym celu koncern utworzył spółkę zależną PowerCo, która docelowo ma odpowiadać za wytwarzanie komponentów dla sektora magazynowania energii.

Jednym z elementów planu Volkswagena jest uruchomienie ogromnej fabryki ogniw akumulatorowych w Salzgitter w Niemczech. Ma ona rozpocząć produkcję ogniw do pojazdów elektrycznych w 2025 roku. Jak podaje koncern, gigafabryka osiągnie moc produkcyjną na poziomie 40 GWh.

REKLAMA

Wartość inwestycji w Salzgitter oszacowano na 20 mld euro. Fabryka ma generować roczną sprzedaż przekraczającą 20 mld euro, zatrudniać będzie około 20 tys. osób.

Pryzmatyczne ogniwo produkowane przez koncern ma być stosowane w 80 proc. wszystkich modeli elektryków Grupy Volkswagen.  

Ambitne plany Volkswagena

Gigafabryka w Dolnej Saksonii to pierwsza z kilku zaplanowanych inwestycji spółki PowerCo utworzonej przez Volkswagena.

Kolejny zakład ma powstać w Walencji w Hiszpanii – jego budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku. Fabryka, której moc produkcyjna również ma wynieść 40 GWh, zasilana będzie energią z farmy fotowoltaicznej dzięki umowie zawartej przez VW z Iberdrolą. Produkcja ogniw ruszyć ma w 2026 roku.

REKLAMA

Volkswagen analizuje też warunki lokalizacyjne dla trzech kolejnych fabryk w Europie. Poza tym bada możliwość postawienia swoich zakładów produkcyjnych w Ameryce Północnej.

Do 2030 roku na Starym Kontynencie VW chce uruchomić sześć fabryk ogniw akumulatorowych o łącznym wolumenie 240 GWh. Każda z nich ma być zasilana w pełni z odnawialnych źródeł energii i w przyszłości ma prowadzić recykling, tak by osiągnąć obieg zamknięty.

Niemiecki koncern motoryzacyjny sukcesywnie przechodzi na korzystanie z OZE w swojej działalności. Kolejne fabryki samochodów zasilane są energią pochodzącą z fotowoltaiki. Wiosną tego roku Volkswagen podpisał z firmą Enerparc umowę PPA na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 5,3 MW w Zwickau.

Także w Polsce wszystkie zakłady produkcyjne i spółki grupy VW zasilane są energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Więcej na ten temat w tekście: Volkswagen kupi zieloną energię od Polenergii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.