Tyle dotacji udzielono do tej pory w programie Mój Elektryk

Tyle dotacji udzielono do tej pory w programie Mój Elektryk
Nissan

Program dopłat do samochodów elektrycznych Mój Elektryk jest realizowany od lipca tego roku. Jak podaje serwis Elektromobilni.pl, beneficjentom programu wypłacono dotąd łącznie 177,8 mln zł, co stanowi 26 proc. całego budżetu. W ramach naboru udzielono dofinansowania do około 6 tys. pojazdów zeroemisyjnych, a kolejne 2 tys. czeka w kolejce. Najpopularniejszą marką z dopłatą okazała się Kia.

Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie. Chodzi o wsparcie zakupu i leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych. Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył budżet do kwoty 500 mln zł dla bezzwrotnych form dofinansowania, z czego co najmniej 50 proc. zostanie przekazane w ramach udostępnienia środków do banków zgodnie z art. 411 ust. 10 ustawy Prawo Ochrony Środowiska – w celu udzielania dotacji.

Wdrażanie „Mojego elektryka” zaplanowano na lata 2021–2026. Zawieranie umów ma trwać do 31 grudnia 2025 r., zaś wydatkowanie środków do 30 czerwca 2026 r. Jak informuje Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW, nie jest wykluczone wydłużenie programu, a taka decyzja może być podjęta w końcowej fazie wdrażania programu i będzie zależna od dostępności środków, a także od dalszego zapotrzebowania na ten program.

REKLAMA

Jak wysokie dopłaty

Mój Elektryk daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1 (samochodów osobowych), jednak ich cena nie może przekroczyć 225 tys. zł. Limit cenowy nie dotyczy jednak posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotacja wynosi do 18,75 tys. zł, natomiast w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci może sięgnąć 27 tys. zł.

O dofinansowanie zakupu samochodu zeroemisyjnego kategorii M1 w kwocie 18,75 tys. zł mogą się ubiegać osoby fizyczne. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące 27 tys. zł. Jak dowiedział się serwis Elektryczni.pl, wśród wniosków złożonych w tym naborze 35 proc. to wnioski dotyczące dofinansowania w tej właśnie kwocie.

W przypadku naboru wniosków od przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie zakupu samochodu zeroemisyjnego kategorii M1 mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie 18,75 tys. zł lub 27 tys. zł po zadeklarowaniu rocznego przebiegu nie mniej niż 15 tys. km. W tym naborze wnioski o dofinansowanie w kwocie 27 tys. zł w tej grupie wnioskodawców stanowią około 65 proc. złożonych wniosków. 

Najwięcej aut z dopłatą na Mazowszu

REKLAMA

Zgodnie z informacjami NFOŚiGW zarówno w naborze wniosków od osób fizycznych, jak i przedsiębiorców oraz podmiotów innych niż osoby fizyczne najwięcej pojazdów zeroemisyjnych dofinansowanych jest w dużych miastach wojewódzkich, takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań.

Najwięcej już dofinansowanych pojazdów i takich, dla których wnioski zostały złożone w ogłoszonych przez NFOŚiGW naborach oraz w ścieżce leasingowej, porusza się po drogach województwa mazowieckiego (2216) i małopolskiego (1099). Na mapie Polski nie występują „białe plamy” związane z brakiem wniosków na pojazdy zeroemisyjne objęte programem.

Co ciekawe, najpopularniejszą marką wśród beneficjentów dopłat okazała się Kia. Na drugim miejscu był Nissan, a trzecią najczęściej wybieraną marką jest Dacia.

Zwrot dofinansowania i odrzucenie wniosków

Jak podaje NFOŚiGW, do tej pory wystąpiły dwa przypadki żądania przez fundusz zwrotu dotacji wypłaconej w ramach naboru wniosków od osób fizycznych. Jak przyznał Paweł Mirowski, wynikały one z warunków umowy o dofinansowanie określających sposób postępowania w przypadku kradzieży dofinansowanego pojazdu zeroemisyjnego.

Paweł Mirowski podał również, że w ramach trwających naborów odrzucone zostały 493 wnioski, w tym w przypadku naboru wniosków od osób fizycznych – 334 wnioski, a w przypadku naboru wniosków od przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne – 159 wniosków. W większości tych sytuacji wnioskodawcy, korzystając z zapisów regulaminów naborów, złożyli wnioski ponownie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.