M. Morawiecki o elektromobilności: Zbliża się wielkimi krokami rewolucja

M. Morawiecki o elektromobilności: Zbliża się wielkimi krokami rewolucja
Fot. Ministerstwo Rozwoju

Przedstawiciele rządu i samorządów zainaugurowali współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Cel to pojawienie się w transporcie miejskim tysiąca autobusów elektrycznych. Przedstawiciele rządu zapewnili, że w najbliższych dniach zostanie przyjęty Plan Rozwoju Elektromobilności, a w dalszej kolejności do konsultacji trafi projekt ustawy poświęconej temu obszarowi.

Listy intencyjne w sprawie współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności podpisali dzisiaj przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, reprezentujący niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce – wśród nich są największe polskie miasta – Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Lublin czy Rzeszów.

Podpisane dziś w Ministerstwie Rozwoju listy intencyjne pomiędzy stroną rządową, a samorządami, poza kwestią zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, obejmują też inne obszary współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności w Polsce.

REKLAMA

Chodzi między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych, wspólny udział w pracach badawczo–rozwojowych dotyczących rozwoju elektromobilności w Polsce, czy przygotowanie księgi dobrych praktyk przy wprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu miejskiego i samochodowego. Samorządy włączą się również w konsultacje projektu ustawy o elektromobilności, która ma stanowić „konstytucję” dla tworzącego się rynku.

Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. – Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc – polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak, aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej – dodał wicepremier.

Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że o ile obecnie na świecie jeździ około miliona samochodów elektrycznych, w 2040 r. ta liczba ma wynosić około 500 mln. – Zbliża się wielkimi krokami rewolucja – ocenił, dodając, że zgodnie z celami rządu, Polska powinna być jej „liderem”, a elektromobilność ma być jedną z kluczowych branż polskiej gospodarki. – Masa krytyczna została zebrana – zapewnił.

Ministerstwo Rozwoju informuje, że na koniec 2016 roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. W sumie, 31 e-busów jeździ obecnie po ulicach 5 polskich miast: Warszawy (20 autobusów elektrycznych), Krakowa (6), Inowrocławia, Jaworzna (2) oraz Lublina (1).

Zgodnie z planami polskich samorządów oraz prognozami rządowymi, za pięć lat, po ulicach polskich miast i gmin będzie jeździć ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym. MR informuje, że sygnatariusze porozumienia mieli zadeklarować już teraz chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

REKLAMA

Obecny na uroczystości podpisania listów intencyjnych wiceminister energii Michał Kurtyka ocenił uzasadniając plany rządu, że „energią przyszłości będzie elektryczność”.

Chodzi nam o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać – mówił dzisiaj Michał Kurtyka, szef Programu Elektromobilność 2025.

Podsekretarz stanu w ME przypomniał, że resort energii prowadzi kompleksowe działania nad stworzeniem warunków dla intensywnego rozwoju elektromobilności. – Opracowaliśmy Plan Rozwoju Elektromobilności, pracujemy nad ustawą. Chcemy być częścią światowego przemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce – dodał.

Wiceminister Kurtyka zapewnił, że rząd kończy prace nad ustawą o elektromobilności, zaznaczając, że powinna ona być maksymalnie „elastyczna” i „otwarta”, aby umożliwić rozwój nowych, dotąd nieobecnych dziedzin związanych z elektryczną motoryzacją.

Projekt ustawy o elektromobliności ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych. Wcześniej rząd ma przyjąć Plan Rozwoju Elektromobilności.

Jak zaznaczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, jednym z priorytetów powinno być opracowanie standardów ładownia samochodów elektrycznych.

Dodała, że w kontekście wdrażania elektrycznej mobilności istotna jest też praca nad zmianą świadomości Polaków.

Zgodnie z wyznaczonym w ubiegłym roku celem rządu, do 2025 r. w Polsce ma jeździć około miliona samochodów elektrycznych. To liczba odpowiadająca ilości elektryków jeżdżących obecnie na całym świecie. 

red. gramwzielone.pl