LG zwiększy inwestycje w polską fabrykę baterii do EV

LG zwiększy inwestycje w polską fabrykę baterii do EV
Uroczystość rozpoczęcia budowy fabryki baterii w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Koreańskie media informują, że LG Chem przeznaczy 436 mld wonów, czyli około 387 mln dolarów, na inwestycje w polską fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, która powstaje pod Wrocławiem, przy autostradzie A4.

LG Chem produkuje baterie do samochodów elektrycznych od roku 2009, dostarczając je m.in. dla takich marek jak Renault-Nissan, Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche i Volkswagen.

Podwrocławska fabryka będzie czwartym w koreańskim koncernie zakładem, w którym powstają baterie do samochodów elektrycznych. Pozostałe mieszczą się w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych oraz w Nanjing w Chinach.

REKLAMA

Jak informuje „Korean Herald”, spółka LG Chem Wroclaw Energy sp. z o.o została utworzona w ubiegłym roku i w całości należy do koreańskiego koncernu, który teraz zdecydował o powiększeniu jej zdolności produkcyjnych.

Kamień węgielny pod budowę fabryki baterii samochodowych, której powierzchnia ma sięgnąć 41,3 tys. m2, wkopano w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych w październiku ubiegłego roku, na terenie należącym do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

REKLAMA

Rozpoczęcie produkcji przewidziano na 2018 r. i – jak podaje LG Chem – w kolejnym roku fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o „wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Wartość inwestycji wyceniono wówczas na 360 mln dolarów i poinformowano, że pracę zyska aż 700 osób. Zaznaczono przy tym, że fabryka może zostać rozbudowana, co teraz potwierdzają informacje koreańskich mediów.

LG Chem to globalny lider w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Inny koreański potentat, który produkuje baterie do pojazdów elektrycznych, Samsung, zapowiedział uruchomienie podobnej fabryki na Węgrzech.

Samsung poinformował, że na Węgrzech docelowo mają powstać linie umożliwiające produkcję w skali roku baterii do około 50 tys. samochodów elektrycznych. Jeśli przyjąć, że pojemność zestawu baterii do auta elektrycznego wynosi 50 kWh, daje to potencjał produkcji rzędu 2,5 GWh.

Produkcja baterii koło Budapesztu ma ruszyć w drugiej połowie 2018 r. W tym celu zostanie wykorzystana infrastruktura fabryki, w której wcześniej produkowano wyświetlacze do urządzeń elektronicznych. Wartość tej inwestycji będzie nieco niższa niż realizowanej przez LG pod Wrocławiem. Samsung podał, że zainwestuje 400 mld wonów południowokoreańskich, czyli około 358 mln dolarów.

red. gramwzielone.pl