Imponujące plany Daimlera w elektrycznej motoryzacji

Imponujące plany Daimlera w elektrycznej motoryzacji
Fot. Daimler

Mercedes-Benz poinformował, że obecnie buduje na całym świecie centra, gdzie zamierza produkować baterie oraz samochody elektryczne. Do 2022 r. Daimler planuje zelektryfikować całe portfolio marki. Każdy model Mercedesa będzie dostępny w co najmniej jednej zelektryfikowanej odmianie – informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. 

Niemiecki producent cche posiadać w swojej ofercie 50 wariantów samochodów zasilanych energią elektryczną. Klienci będą mieli do wyboru zarówno pojazdy typu mild hybrid z instalacją 48-woltową, hybrydy plug-in, jak i ponad 10 modeli w pełni elektrycznych – od smartów po duże SUVy.

Mercedes zamierza zainwestować „miliardy euro” zarówno w rozwój EV, jak i swoją sieć produkcji baterii. Za produkcję tych ostatnich będzie odpowiadać pięć fabryk, zlokalizowanych na 3 kontynentach.

REKLAMA

Pierwszy pojazd pod nową marką EQ, dedykowaną samochodom elektrycznym (SUV EQC), zacznie zjeżdżać z taśm fabryki Mercedesa w Bremie już w przyszłym roku. W następnej kolejności produkcja tego modelu rozpocznie się w zakładach należących do BBAC – joint venture założonej wspólnie z chińskim BAIC.

REKLAMA

W przyszłości pojazdy marki EQ będą wytwarzane w fabrykach zlokalizowanych w Rastatt, Sindelfingen oraz Tuscaloosa (USA). Oferta marki obejmie modele kompaktowe, samochody należące do klasy wyższej oraz luksusowej oraz SUVy.

Nasze samochody elektryczne będą powstawały w sześciu fabrykach na trzech kontynentach. Zajmiemy wszystkie segmenty rynku: od smarta fortwo po duże SUVy. Kluczowym elementem e-mobilności są baterie. Jako że stanowią serca naszych pojazdów elektrycznych, kładziemy wielki nacisk na wytwarzanie ich we własnych zakładach. Wraz z naszą globalną siecią produkcji baterii znajdujemy się doskonałej sytuacji: jesteśmy blisko fabryk samochodów, więc możemy zapewnić optymalne dostawy. W razie wystąpienia krótkoterminowego zapotrzebowania w innej części świata, zakłady odpowiadające za baterie są dobrze przygotowane na eksport. Elektryczna inicjatywa Mercedes-Benz Cars znajduje się na właściwym torze. Nasza sieć globalnej produkcji jest gotowa na elektromobilność. Elektryfikujemy przyszłość – komentuje Markus Schäfer, dyrektor działu produkcji i dostaw w Mercedes-Benz Cars.

W 2018 r. Daimler zamierza ukończyć drugą fabrykę akumulatorów w niemieckim Kamenz i intensywnie przygotowywać się do rozpoczęcia produkcji modelu EQC. Elektryfikacja nie obejmie wyłącznie samochodów osobowych koncernu. W napęd elektryczny zostaną wyposażone także wszystkie modele w ofercie Mercedes-Benz Vans.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych