Berlin wyda 70 mln euro na autobusy elektryczne

Berlin wyda 70 mln euro na autobusy elektryczne
Fot. Volvo

Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez rząd Niemiec program wsparcia elektryfikacji transportu publicznego. Dofinansowanie obejmie też infrastrukturę ładowania. 

Niemiecki rząd ma przeznaczyć do końca 2021 roku 70 mln euro na elektryfikację transportu publicznego. Wiadomo, że publiczne subsydia będzie można przeznaczyć na zakup autobusów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, a także hybryd typu plug-in.

Ponadto dofinansowanie obejmie budowę infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych.

REKLAMA

Wraz z wdrożeniem tego programu pojawia się szansa na dodatkowe zamówienia dla polskich producentów autobusów elektrycznych, którzy już wykazali swoją konkurencyjność na rynku niemieckim.

Przykładem jest Solaris, którego zeroemisyjne autobusy jeżdżą już po Hamburgu, a także Autosan, który pod koniec ubiegłego roku zdobył od przewoźnika z miasta Memmingen zamówienie na dostawę 4 miejskich, 12-metrowych, niskopodłogowych autobusów Sancity 12LF z silnikami elektrycznymi. 

REKLAMA

To kolejny niemiecki program wsparcia elektromobilności. W lutym ubiegłego roku Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w ramach federalnego programu budowy stacji ładowania. Budżet tego programu, przewidzianego na lata 2017-19, jest kilkukrotnie wyższy i sięga 300 mln euro. Dzięki temu powstać ma 15 tys. stacji ładowania. 

Ponadto do przyszłego roku Niemcy mają prowadzić program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka.

Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego w Niemczech zostały uruchomione z początkiem lipca 2016 r. Osoby kupujące auta elektryczne mogą otrzymać dopłatę w wysokości 4 tys. euro. W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in dopłata jest niższa i wynosi 3 tys. euro. Maksymalna cena auta nie może przekroczyć 60 tys. euro.

Program jest realizowany przez Berlin przy dużym zaangażowaniu niemieckich koncernów energetycznych, które mają pokryć połowę kosztów oszacowanych w sumie na 1,2 mld euro.

red. gramwzielone.pl