Elektryki z Wrocławia pojadą do Norwegii

Elektryki z Wrocławia pojadą do Norwegii
Fot. Volvo

Spółka Opplandstrafikk z Lillehammer złożyła zamówienie na dwa elektryczne autobusy Volvo 7900. Będą to pierwsze autobusy elektryczne w tym norweskim mieście. Pojazdy zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.

Opplandstrafikk, spółka związana z transportem publicznym w Lillehammer w Norwegii, zamówiła dwa elektryczne autobusy od Volvo Buses. Zostaną one dostarczone w drugim kwartale 2019 roku, a ich obsługą zajmie się firma Unibuss. Pojazdy będą testowane przez dwa lata na liniach 2, 3, 4 oraz 5 w Lillehammer. Następnie planowane jest włączenie autobusów do regularnych kursów.

Wprowadzenie autobusów elektrycznych jest częścią planu gminy Oppland na osiągnięcie neutralnego wpływu na klimat do 2025 roku.

REKLAMA

Pojazdy są sprzedawane wraz z pakietem kompleksowych rozwiązań, a serwis i konserwację autobusów oraz ich akumulatorów w stałej miesięcznej cenie zapewnia Volvo. Firma zapewnia, że zużywają o około 80 proc. mniej energii niż porównywalne modele z silnikiem diesla.

Autobusy będą ładowane w zajezdniach z wykorzystaniem ładowarek CCS o mocy 150 kW. Ładowarki zostaną dostarczone przez ABB.

REKLAMA

Volvo 7900 Electric zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów pracujących w siedzibie Volvo we Wrocławiu, którzy opracowują pełny zakres rozwiązań dla autobusów elektrycznych, autobusów elektryczno-hybrydowych i hybrydowych. Autobusy Volvo 7900 Electric zamówione przez Lillehammer zostaną w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce.

Poza Lillehammer w pełni elektryczne autobusy firmy Volvo kupiły również norweskie miasta Drammen oraz Trondheim. Zamówienie obejmujące 25 elektrycznych autobusów Volvo 7900 dla miasta Trondheim, złożone jesienią 2017 r., było największym zamówieniem na autobusy elektryczne Volvo do tej pory.

Autobusy elektryczne Volvo zostały zakupione także przez miasta w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Polsce.

Oprócz w pełni elektrycznego modelu Volvo 7900 Electric, oferta Volvo Buses w zakresie zelektryfikowanych pojazdów obejmuje również autobusy hybrydowe oraz elektryczno-hybrydowe (hybryda typu plug-in). Firma sprzedała na całym świecie w sumie ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

red. gramwzielone.pl