REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW dofinansuje mikrobiogazownię na Śląsku

NFOŚiGW dofinansuje mikrobiogazownię na Śląsku
fot. YouTube/Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał 1,5 mln zł dotacji na budowę mikrobiogazowni w województwie śląskim. Inwestycję zrealizuje gospodarstwo rolne ze Śląska.

Dofinansowany projekt zakłada budowę mikrobiogazowni rolniczej zasilanej substratem stałym z dominującym obornikiem bydlęcym. Pozwoli ona na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Dodatkowo poferment powstały w wyniku procesu będzie wykorzystywany w całości jako nawóz w gospodarstwie beneficjenta. Jest nim prywatne gospodarstwo rolne w województwie śląskim.

Termin zakończenia budowy biogazowni przewidziano na lipiec przyszłego roku.

REKLAMA

Dotacja z NFOŚiGW na tę inwestycję wyniesie prawie 1,5 mln zł. Jak zaznacza urząd, to będzie pierwsze tego typu dofinansowanie udzielone ze środków Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu Energia dla Wsi.

Miliard dla wsi

Budżet programu Energia dla Wsi wynosi 1 mld zł. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji i pożyczek. Celem jest istotne zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.

Program uruchomiony został w styczniu br. Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły i ma potrwać do 15 grudnia br. Wsparcie jest przeznaczone dla rolników oraz istniejących i powstających spółdzielni energetycznych i ich członków.

REKLAMA

Maksymalna wysokość dotacji, jaką można uzyskać w ramach programu Energia dla Wsi, wynosi 20 mln zł. Możliwe jest także pozyskanie finansowania w formie pożyczki w wysokości do 100 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna wysokość pożyczki to 25 mln zł.

Co można sfinansować z dotacji i pożyczki?

W ramach wniosków o dotację potencjalni beneficjenci mogą się starać o środki na inwestycje związane z budową:

  • elektrowni wodnych,
  • instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji,
  • magazynów energii.

Z kolei w ramach wniosków o pożyczkę można się ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z budową:

  • elektrowni wodnych,
  • instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji,
  • instalacji wiatrowych,
  • instalacji fotowoltaicznych.

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji.

Według informacji uzyskanych z NFOŚiGW w czerwcu br. w ciągu pięciu miesięcy od uruchomienia programu wpłynęło w sumie 51 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 252,99 mln zł. Wszystkie dotyczyły dotacji na biogazownie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA