REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen uruchomił elektrownię wodną

Orlen uruchomił elektrownię wodną
Minale Tattersfield, flickr CC-BY-SA

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z głównego zakładu produkcyjnego. Jednostka rocznie będzie produkować ilość energii równą zapotrzebowaniu około 400 gospodarstw domowych.

Nieduża przepływowa hydroelektrownia o mocy znamionowej 160 kW zbudowana na terenie Zakładu Wodno-Ściekowego Orlen w Płocku w ciągu roku wyprodukuje około 800 MWh energii elektrycznej. Instalacja obejmuje rurociąg ułożony na skarpie wiślanej i hydrozespół składający się z turbiny oraz generatora umieszczony na końcu rurociągu.

Koszt nowej hydroelektrowni sięgnął 3 mln zł. Wyprodukowana przez nią energia będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej, co pozwoli Grupie Orlen uzyskać dodatkowe przychody ze sprzedaży szacowane na około 0,5 mln zł rocznie.

REKLAMA

Coraz mniej ścieków

Zakład Produkcyjny w Płocku wykorzystuje rocznie około 27 mln m3 wody. Jest to około 0,2 proc. zużycia wody w całej polskiej gospodarce.

Woda używana w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku czerpana jest z Wisły. Po wykorzystaniu najpierw się ją oczyszcza i uzdatnia, aby otrzymać parametry zgodne z normami środowiskowymi. Oczyszczone ścieki służą do produkcji np. wody przeciwpożarowej i gospodarczej, a dopiero ich nadmiar odprowadza się do rzeki.

REKLAMA

Dzięki wielu modernizacjom zakład Orlenu podwoił efektywność wykorzystania wody w procesach produkcyjnych. Ograniczył ilość odprowadzanych, oczyszczonych ścieków – z około 40 mln m3 do 14 mln m3, podczas gdy przerabiana ilość ropy wzrosła z około 8 mln do ponad 16 mln ton rocznie.

Wśród nowych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo i efektywność procesów produkcyjnych znalazły się nowe filtry wody gospodarczej i przeciwpożarowej, nowy kolektor i reaktor wielokomorowy do wody zdekarbonizowanej potrzebnej w procesach produkcyjnych.

Obecnie koncern wdraża zintegrowany system zarządzania w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, który umożliwi jeszcze efektywniejsze wykorzystanie wody oraz zwiększenie bezpieczeństwa sieci wodnych i kanalizacyjnych.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen na lata 2024-2030 obejmuje projekt „Blue Bridge”, który przewiduje oczyszczanie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości wody procesowej. Następnie będzie ona wykorzystana w Zakładzie Produkcyjnym Orlen. To pozwoli o około 25 proc. zmniejszyć pobór wody wiślanej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych w Zakładzie w Płocku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

W końcu. Ktoś zaczyna myśleć

Bieńkowskiej się to nie spodoba.

Bogusław z torunia 17-01-2024 13:33

chciałem zbudować taką elektrownię na oczyszczalni w toruniu i na kilku oczyszczalniach na Śląsku 20 lat temu pisałem do dyrekcji i wszędzie odpisali mi że nie są zainteresowani pomimo udziału w zyskach które by mieli w zamian za użyczenie kolektora ściekowego. w polsce to walka z wiatrakami i głupota władzy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA