W Grudziądzu rusza fabryka pelletu za 20 mln zł

W Grudziądzu rusza fabryka pelletu za 20 mln zł
Fot. Stelmet

Produkcja pelletu w nowym zakładzie Grupy Stelmet w Grudziądzu ruszyła w pierwszym tygodniu stycznia. Nowy zakład jest w pełni zintegrowany z funkcjonującym w tym samym miejscu zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej.

Szacowane zdolności produkcyjne fabryki pelletu w Grudziądzu wynoszą około 40 tys. ton rocznie. Stelmet produkuje pellet również w zakładzie w Zielonej Górze, którego zdolności produkcyjne sięgają około 110 tys. ton paliwa rocznie. Oznacza to, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosły do około 150 tys. ton pelletu rocznie.

Systematycznie zwiększamy sprzedaż pelletu zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym. Uruchomienie produkcji pelletu w zakładzie w Grudziądzu pozwoli nam na zwiększenie udziału tego produktu w przychodach Grupy Stelmet. W roku obrotowym 2015/16 stanowiły około 10 proc. łącznych przychodów, a w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2016/17 sprzedaż pelletu znacząco wzrosła i odpowiadała już za blisko 12 proc. łącznych przychodów Grupy. Niezwykle ważny jest również ekologiczny wymiar zrealizowanej inwestycji, gdyż pozwoli nam w większym stopiu wykorzystać cenny surowiec drzewny, który przerabiamy w Grudziądzu – komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu.

REKLAMA

Grupa Stelmet informuje, że jest drugim największym producentem pelletu w Polsce oraz istotnym dystrybutorem tego ekologicznego paliwa na rynki europejskie, głównie do Niemiec, Danii Włoch i Belgii.

REKLAMA

Odbiorcami są przede wszystkim dystrybutorzy oraz hurtownicy, jak również mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż hurtowo-detaliczną. Pellet jest wykorzystywany przez odbiorców końcowych do ogrzewania domów, obiektów działalności gospodarczej, a także do wytwarzania energii cieplnej w procesach przemysłowych.

Produkty Stelmetu posiadają europejski certyfikat EN plus A1 oraz niemiecki DIN Plus, które potwierdzają ich jakość charakteryzującą się wysoką wartością opałową, niską wilgotnością oraz śladową ilością popiołu.

Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach.

red. gramwzielone.pl