Pompa ciepła zasili szpital w Zakopanem

Pompa ciepła zasili szpital w Zakopanem
NFOŚiGW

Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc w Zakopanem otrzyma 3 mln zł dotacji z NFOŚiGW w ramach programu Budownictwo Energooszczędne. Za część tej kwoty zostanie zamontowana sprężarkowa pompa ciepła typu powietrze-woda o mocy 36 kW jako wspomaganie istniejącej wymiennikowni. 

Termomodernizacja Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc im. Klary Jelskiej w Zakopanem zostanie wsparta ponad 3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Będzie ona stanowić 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

W ramach termomodernizacji starej części budynku, która obejmie ponad 7464 m2 powierzchni, zaplanowano m.in. docieplenie ścian zewnętrznych budynku poniżej gruntu oraz podłóg na gruncie materiałem termoizolacyjnym.

REKLAMA

Zamontowana zostanie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją w korytarzach, wszystkich gabinetach i biurach.

Więcej energii z OZE

Przewidziano też montaż sprężarkowej pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy 36 kW jako wspomaganie istniejącej wymiennikowni (a także licznika ciepła w celu weryfikacji efektów energetycznych).

Projekt obejmie przygotowanie dokumentacji technicznej, audyty energetyczne i inwentaryzację budynku, zleconą przyrodnikowi (ma ona uwzględniać opinię ornitologiczną).

Przedsięwzięcie jest dofinasowane z programu Budownicwo Energooszczędne, którego celem jest poprawa jakości powietrza. – Ma to nastapić w wyniku zmniejszenia zużycia energii w budynkach oraz zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł. Równolegle użytkowanie przez szpital mniej emisyjnych źródeł ciepła przełoży się niewątpliwie na lokalny wymiar antysmogowy – wymienia walory projektu Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Jak podkreśla Michalski, ze względu na specyfikę Zakopanego, położenie miasta, a także silne oczekiwania społeczne każdy taki wysiłek finansowo-operacyjny w kierunku poprawy jakości powietrza jest bezcenny.

REKLAMA

Więcej działań antysmogowych

Bezpośrednim efektem ekologicznym projektu, który ma być osiągnięty już z końcem 2024 roku, będzie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o 1596,79 GJ/rok. Zredukowana zostanie emisja CO2 – o 201,11 ton/rok.

Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, uzyskana w wyniku realizacji inwestycji, została oszacowana na około 40,71 MWh/rok.

Podpisana w poniedziałek (23.05) umowa jest elementem szerszego planu działań antysmogowych na Podhalu.

Nie tylko inicjujemy tu wymianę tzw. kopciuchów, np. w ramach programów Czyste Powietrze czy Klimatyczne Uzdrowiska, i dofinansowujemy elektryczny transport publiczny, ale też inwestujemy w antysmogowe termomodernizacje budynków publicznych – w tym przypadku szpitala specjalistycznego – wyjaśnia wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Dofinansowując go, chcemy priorytetowo uzyskać rezultaty środowiskowe, ale także te o wymiarze społecznym, ważne lokalnie i krajowo – dodaje Siarka.

Katarzyna Bielińska

katarzynabielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.