Program "Kawka": 2 tys. chętnych na wymianę pieców węglowych w Krakowie

Program "Kawka": 2 tys. chętnych na wymianę pieców węglowych w Krakowie
Pawel Pacholec, flickr cc

Władze Krakowa, miasta znajdującego się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych metropolii w Europie, przeprowadziły pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Kawka mającego na celu finansowanie wymiany domowych pieców węglowych na źródła mniej emisyjne. 

W naborze wniosków dotyczących wymiany pieców węglowych w Krakowie wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków. 

Krakowski magistrat liczy, że dzięki „Kawce” uda się wymienić ok. 900 pieców i 600 kotłowni. 

REKLAMA

Na realizację programu Kawka władze Krakowa pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sumie 24 mln zł, a łączna suma złożonych wniosków przekracza już 60 mln zł. 

W efekcie napłynięcia dużej liczby wniosków władze Krakowa wstrzymały ich przyjmowanie, a wnioski złożone po 14 sierpnia br. będą rozpatrywane dopiero w przyszłym roku. 

REKLAMA

Kraków to najbardziej zanieczyszczone duże miasto w Polsce i trzecie w kolejności w Europie, po dwóch bułgarskich miastach Pernik i Plovdiv. Powodem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja powodowana przez użytkowanie wysokoemisyjnych domowych pieców węglowych, a także przez zanieczyszczenia generowane przez transport. 

W listopadzie 2013r. władze Krakowa przyjęły pierwszą w Polsce uchwałę zakazującą palenia paliwami stałymi w gospodarstwach domowych. Uchwała ma wejść w życie w 2018r.

Walczące z niską emisją władze Krakowa chcą też stopniowo wymieniać swój transport miejski na mniej emisyjny. Stąd pomysł uruchomienia pierwszej w Polsce linii autobusowej, po której będą kursować wyłącznie autobusy elektryczne. 

Niska emisja to jednak również problem pozostałych polskich miast. 

– Dopuszczalne przez UE stężenie szkodliwego pyłu PM10 w 2012 roku zostało przekroczone w 83% stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. W przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu było to 91% stref. Aż 97% Polaków narażonych jest na stężenia zanieczyszczeń powyżej limitów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia, czyli 20 mg/m3 – alarmuje Health and Environment Alliance (HEAL). 

gramwzielone.pl