REKLAMA
 
REKLAMA

Ciepłe Mieszkanie – ilu jest chętnych na dotacje?

Ciepłe Mieszkanie – ilu jest chętnych na dotacje?
fot. k8/Unsplash

Rozkręca się program Ciepłe Mieszkanie mający na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o liczbie i wartości przyjętych wniosków.

Niecałe trzy miesiące zostały na złożenie wniosku w programie Ciepłe Mieszkanie. Nabór potrwa bowiem do 31 stycznia 2024 r.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał informacje o sytuacji na 6 listopada br. Do tego czasu fundusz przyjął 50 wniosków o dotacje. Ich łączna wartość wynosi 114 mln zł.

REKLAMA

Regulamin programu Ciepłe Mieszkanie przewiduje, że może on być zakończony przed 31 stycznia 2024 r., jeżeli wcześniej wyczerpany zostanie cały budżet. Pula środków przewidzianych na dotacje w ramach Ciepłego Mieszkania wynosi jednak aż 1,75 mld zł, na razie więc daleko jest do pełnego ich wykorzystania.

Aktywne gminy

Obecny nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie przeznaczony jest dla gmin, które będą dysponowały środkami i dofinansowywały zadania realizowane na ich terenie. Po dotacje będą się mogły zgłosił wówczas osoby fizyczne, które są właścicielami lub najemcami lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych (także lokali komunalnych stanowiących własność gminy) oraz wspólnoty mieszkaniowe posiadające od 3 do 7 lokali. Tak bowiem zakreślona została grupa docelowa programu Ciepłe Mieszkanie.

REKLAMA

Jak wskazał Paweł Mirowski, najwięcej wniosków złożonych przez gminy do 6 listopada br. jest z województw zachodnich: pomorskiego (14), dolnośląskiego (10) i zachodniopomorskiego (7).

Wysokość dotacji

Program Ciepłe Mieszkanie zakłada udzielanie dotacji na wymianę źródeł ciepła wykorzystujących paliwo stałe (kopciuchów) oraz na poprawę efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Osoby fizyczne będą mogły otrzymać na ten cel do 41 tys. zł (43,9 tys. zł w przypadku mieszkania w najbardziej zanieczyszczonych gminach), a wspólnoty – do 375 tys. zł.

O tym, co jest finansowane z dotacji i ile ona wyniesie przy poszczególnych poziomach dochodów, można przeczytać w artykule: Rusza nabór w programie Ciepłe Mieszkanie.

Ciepłe Mieszkanie to program realizowany w latach 2022–2026. W zeszłym roku prowadzony był pierwszy nabór wniosków. Tegoroczny uruchomiono 29 września.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA