Zmiany w ustawie o PIT mają zwolnić z podatku od dotacji z „Czystego powietrza”

Zmiany w ustawie o PIT mają zwolnić z podatku od dotacji z „Czystego powietrza”
Fot. Rockwool

Skorzystanie z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze” może oznaczać konieczność odprowadzenia podatku. Beneficjenci programu mają jednak liczyć na zwolnienie z niego jeśli wejdą w życie odpowiednie zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Beneficjenci uruchomionego w ubiegłym miesiącu rządowego programu „Czyste powietrze” mogą otrzymać dotacje pokrywające od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczki do 100 proc. kosztów, oprocentowanej 2,5 proc. w skali roku (WIBOR 3M + 0,7 pkt. proc. marży).

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł, co oznacza, że przy maksymalnej dopłacie (90 proc.) można otrzymać 47,7 tys. zł. 

REKLAMA

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Od otrzymanej dotacji w obecnym stanie prawnym konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego.

REKLAMA

Jak informuje analityk finansowy Open Finance, Bartosz Turek, dochód oblicza się analogicznie jak w przypadku ubiegania się o świadczenie 500+. Wszystkie przychody osiągnięte przez członków rodziny w poprzednim roku trzeba pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, podatek dochodowy i składki ZUS. Do tego należy też dodać różne otrzymywane świadczenia, które nie są opodatkowane (stypendia, alimenty czy dochody gospodarstwa rolnego). Jeśli w bieżącym roku ktoś z rodziny utracił lub uzyskał źródło dochodów, to o te zmiany należy skorygować dochód za poprzedni rok. Otrzymaną w ten sposób kwotę należy podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym i 12 miesięcy – wylicza analityk Open Finance.

Jak informuje Bartoszu Turek, wysokość podatku może być różna, w zależności od możliwych do zastosowania odliczeń, ale trzeba się liczyć z podatkiem w wysokości18 proc. ze wspomnianej kwoty dofinansowania, czyli nawet prawie 8,6 tys. zł.

Jeśli rodzina wyda na termomodernizację 53 tysiące, z czego dotacja opiewać będzie na 50 proc., to do zeznania PIT będzie trzeba dopisać 26,5 tys. zł przychodu od czego 18-procentowy podatek wyniesie prawie 4,8 tys. zł.

W przypadku objęcia drugim progiem podatkowym od dotacji trzeba zapłacić 32 proc. podatku. W tym wypadku nie ma co liczyć na więcej niż 30 proc. dotacji. Znowu więc wydając na termomodernizację 53 tys. zł, można liczyć na dopłatę w kwocie 15,9 tys. zł, co skutkować będzie koniecznością zapłacenia prawie o 5,1 tys. zł wyższego podatku PIT – wynika z wyliczeń Open Finance.

Niedługo problem podatku może jednak nie dotyczyć osób, które skorzystały z dotacji w programie „Czyste powietrze”.

Beneficjenci programu mają uniknąć konieczności opodatkowania dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, która została skierowana do prac w Sejmie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.