Ministerstwo Przedsiębiorczości będzie prosumentem. Nawet potrójnym

Ministerstwo Przedsiębiorczości będzie prosumentem. Nawet potrójnym
Columbus Energy

Wkrótce na budynku resortu przedsiębiorczości pojawią się panele fotowoltaiczne. Mimo, że całkowita moc planowanego systemu PV znacznie przekracza maksymalną, przewidzianą w prawie moc mikroinstalacji, ministerstwo kierowane przez Jadwigę Emilewicz będzie mogło rozliczać się jako prosument.

Ministerstw Przedsiębiorczości i Technologii stanie się liderem wśród rządowych resortów nie tylko jeśli chodzi o wspieranie rozwoju energetyki prosumenckiej. Wkrótce resort, na czele którego stoi Jadwiga Emilewicz, stanie się największym w rządzie producentem energii odnawialnej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości rozpoczęło przygotowania do budowy na dachu swojego budynku przy placu Trzech Krzyży instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 150 kW.

REKLAMA

Cała inwestycja będzie mieć charakter prosumencki, mimo, że całkowita moc planowanej instalacji trzykrotnie przekroczy maksymalną moc, którą mogą osiągać eksploatowane przez prosumentów mikroinstalacje (w ubiegłym roku w ustawie o OZE podniesiono maksymalną moc mikroinstalacji z 40 kW do 50 kW).

Mimo wyższej mocy, fotowoltaiczna inwestycja w MPiT zostanie zrealizowana w uproszczonym trybie, z którego mogą korzystać inwestorzy podłączający do sieci mikroinstalacje OZE o mocy do 50 kW, a także będzie mogła skorzystać z przysługującego prosumentom systemu rozliczeń w postaci opustów.

Umożliwi to zrealizowanie formalnie trzech mikroinstalacji, każda o mocy 50 kW i każda wykonana na osobnym przyłączu.

Na jakim etapie jest prosumencka inwestycja Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii?

Jak poinformował w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl serwis prasowy MPiT, w celu wykonania instalacji fotowoltaicznej uzyskano już decyzję konserwatora zabytków, a jeszcze w tym miesiącu ruszy remont dachu, ponieważ konieczne jest docieplenie stropodachu i montaż stelaży

Wyznaczony przez Ministerstwo harmonogram zakłada, że do końca tego miesiąca gotowy będzie projekt budowlany, który będzie szczegółowo określał parametry instalacji, ale także magazynu energii, w który również chce zainwestować resort kierowany przez minister Emilewicz.

Przetarg na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych ma zostać ogłoszony na początku przyszłego miesiąca

Rocznie na dachu MPiT ma powstawać około 150 MWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 11,7 proc. ubiegłorocznego zużycia energii w resorcie przedsiębiorczości.

Jak szacuje resort przedsiębiorczości, uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii wynoszące odpowiednio 0,47 PLN/kWh oraz 0,20 PLN/kWh, generowana oszczędność na energii niezakupionej z sieci wyniesie w skali roku około 100 tys. zł.

REKLAMA

Ministerstwo wylicza ponadto, że elektrownia słoneczna pozwoli zredukować emisję CO2 o około 120 ton rocznie, co – jak czytamy w kalkulacji otrzymanej od MPiT – przełoży się dodatkowo na oszczędność w wysokości ok. 12 tys. PLN rocznie z tytułu kosztów wynikających z systemu ETS.

Jak Warszawa inwestuje w fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna Ministerstwa Przedsiębiorczości istotnie zwiększy potencjał fotowotlaiki zainstalowanej do tej pory w Warszawie.

O ile według rządowych szacunków na koniec pierwszego kwartału 2019 roku mieliśmy już w kraju około 65 tys. mikroinstalacji, które niemal w 100-procentach są wykonywane z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej, ich łączna liczba w stolicy do tej pory nie robiła większego wrażenia – mimo udostępnianych przez stołeczny magistrat dopłat na domowe mikroinstalacje – a większe instalacje OZE na terenie stolicy można było policzyć na palcach jednej ręki.

W pierwszym kwartale 2019 r. do sieci działającego na terenie Warszawy operatora systemu dystrybucyjnego Innogy Stoen Operator podłączono 97 odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 617 kW, na co złożyły się wyłącznie źródła fotowoltaiczne o maksymalnej mocy 50 kW.

Jak wynika z liczb zebranych przez Gramwzielone.pl, w sumie na koniec pierwszego kwartału br. łączna moc mikroinstalacji działających na terenie Innogy Stoen Operator wzrosła do 653, a ich łączna moc osiągnęła 3,9 MW.

Oznacza to, że moc trzech mikroinstalacji, które powstaną na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości, to razem około 3 proc. łącznej mocy wszystkich mikroinstalacji uruchomionych do tej pory w stolicy.

Największe inwestycje w fotwoltaikę w Warszawie przygotowują dzięki unijnemu dofinansowaniu stołeczne wodociągi.

Na podstawie umowy o wartości 40 mln zł netto podpisanej na początku tego roku z generalnym wykonawcą, podkarpacką firmą ML System, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie (MPWiK) ma stać się właścicielem instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy 6,7 MW.

MPWiK w Warszawie szacuje, że instalacje fotowoltaiczne, które mają powstać do końca 2022 r., zapewnią roczną produkcję energii na poziomie ok. 6,7 GWh, co powinno pokryć ok. 25 proc. ogólnego zapotrzebowania MPWiK na prąd. 

Ma to pozwolić na wygenerowanie oszczędności na poziomie około 1,8 mln zł netto rocznie, co oznacza, że inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 7 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.