Czołowy producent papieru szykuje dużą inwestycję w PV

Czołowy producent papieru szykuje dużą inwestycję w PV
Michał Jarczyński

Arctic Paper szykuje się do budowy dużej instalacji fotowoltaicznej. Prezes tej spółki nie powinien mieć problemu z przeprowadzeniem takiej inwestycji. Wcześniej pełnił bowiem m.in. funkcję prezesa operatora systemu dystrybucyjnego Enea Operator.

Firma posiadająca zakład produkcyjny w Kostrzynie chce zrealizować w tej lokalizacji inwestycję w farmę fotowoltaiczną, której moc ma wynieść 5-6 MW.

Arctic Paper szacuje, że koszt takiej inwestycji sięgnie 17-18 mln zł, czyli około 3 mln zł/MW.

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie fabryki w Kostrzynie może ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku i wówczas uruchomienie produkcji energii mogłoby nastąpić wiosną 2021 r.

Inwestycje we własne źródła wytwórcze szykuje szereg działających w Polsce przedsiębiorstw energochłonnych, które dzięki autokonsumpcji chcą częściowo uniezależnić się od dostaw energii z sieci, obniżając jednocześnie swoje koszty operacyjne.

REKLAMA

W przypadku Arctic Paper motyw jest jednak inny.

Inwestycja jest planowana z myślą o sprzedaży energii do sieci, a nie z myślą o pokryciu własnego zapotrzebowania na energię w fabryce w Kostrzynie, które jest już zaspokajane przez posiadaną elektrociepłownię gazową.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Arctic Paper ma szykować także pilotażowe instalacje PV w swoich zakładach w Szwecji.

Prezesem Arctic Paper jest Michał Jarczyński, który wcześniej, w latach 2013-2016, kierował należącą do koncernu energetycznego Enea spółką dystrybucyjną Enea Operator.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.